Wyniki niektórych portfeli zarządzanych przez firmy asset management (zarządzanie pieniędzmi klientów), osiągnięte od początku roku do końca września, sprawiają, że zapomina się o sierpniowym załamaniu na światowych giełdach wywołanym obawami o kondycję gospodarczą Chin. Strategia Agresywna z oferty mWealth Management pozwoliła zarobić ponad 30 proc., a Strategia Akcyjna tego samego zarządzającego – ponad 22 proc.
Duże spółki, duży problem
Nie ulega jednak wątpliwości, że trzeci kwartał okazał się znacznie słabszy dla portfeli akcji, choć i w tym okresie nie zabrakło całkiem niezłych stóp zwrotu. Strategia Agresywna Małych i Średnich Spółek mWealth Management zarobiła ponad 2 proc., o prawie 3 pkt proc. pokonując benchmark (wzorcowy wskaźnik służący do porównań). Nieźle poradziły sobie też Dynamiczne Spółki – Portfel Małych i Średnich Spółek Efix DM (1,8 proc. na plusie, niemal 5 pkt proc. powyżej wzorca).
Jak to się udało mimo słabej sytuacji na giełdach, w tym na warszawskiej?
– W ciągu ostatnich miesięcy w zarządzanych przeze mnie strategiach akcyjnych (Agresywna, Akcyjna oraz Małych i Średnich Spółek) utrzymywałem bardzo niski udział akcji dużych spółek oraz banków. Decyzję o sprzedaży akcji firm z tych segmentów i sektorów podjąłem na początku maja, po pierwszej turze wyborów prezydenckich, oczekując wyraźnego wzrostu ryzyka politycznego – tłumaczy Dominik Gaworecki, zarządzający mWealth Management. – Silne spadki kursów w sierpniu oraz we wrześniu wykorzystałem do odkupienia akcji dużych spółek zarówno z indeksu WIG20, jak i zagranicznych (USA, Niemcy, Hongkong). W segmencie małych firm interesowały mnie takie branże, jak nowe technologie, rozrywka, medycyna, specjalistyczne budownictwo. Oczekuję, że końcówka roku przyniesie odreagowanie na warszawskiej giełdzie.
Andrzej Wiczewski, zarządzający Efix DM, uważa z kolei, że koniec roku na GPW może być trudny zarówno ze względu na problemy rynków wschodzących, które mogą się pogłębić na skutek podwyżek stóp w USA, jak i ze względu na powyborczą sytuację w Polsce (realizacja nieprzychylnych rynkowi projektów ustaw). Pozytywnie za to rysuje się perspektywa przedłużenia programu QE w Europie, a także wciąż oddalająca się możliwość podwyżek stóp przez RPP.