Aktualizacja: 22.03.2025 14:12 Publikacja: 06.02.2025 05:17
Najnowsze wypowiedzi przedstawicieli administracji USA wskazują, że Palestyńczycy mieliby być przesiedleni ze Strefy Gazy tymczasowo
Foto: REUTERS/Hatem Khaled
Trump zaskoczył światową opinię publiczną proponując po rozmowach z premierem Izraela Beniaminem Netanjahu w Białym Domu, że USA przejęłyby kontrolę nad Strefą Gazy i odbudowały ją, zmieniając ten teren w „bliskowschodnią Riwierę”. Trump stwierdził też, że Palestyńczycy mieliby zostać na stałe wysiedleni z tego terenu do sąsiednich państw arabskich – w tym kontekście wymienił Egipt i Jordanię.
Krytycy Trumpa zwracali uwagę, że przymusowe wysiedlenie Palestyńczyków ze Strefy Gazy oznaczałoby złamanie prawa międzynarodowego i byłoby równoznaczne z czystkami etnicznymi.
- Jeśli dziś rosyjski imperializm ma być realnie zatrzymany, państwa NATO muszą podnieść wydatki na obronność - mówił na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Węgier prezydent Andrzej Duda.
Premier Węgier Viktor Orbán nie zgodził się na przyjęcie stanowiska Unii Europejskiej wyrażającego „niezachwiane poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy”.
Prezydent Trump wycofał się z potencjalnej umowy z Ukrainą dotyczącej wydobycia minerałów ziem rzadkich - sugerują media. Zamiast tego proponuje, aby USA przejęły jej elektrownie jądrowe. "FT": Pokojowe ambicje Trumpa słabną.
Prezydent Wołodymyr Zełenski w oficjalnym wpisie na X podsumował rozmowę z Donaldem Trumpem. Napisał, że zaczął od podziękowania prezydentowi za jego wysiłki na rzecz doprowadzenia do zawieszenia broni.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Donaldem Trumpem. O rozmowie poinformował zastępca szefa personelu Białego Domu Dan Scavino. Dotyczyła wczorajszych ustaleń między Trumpem a Putinem, a prezydent USA nazwał ją "bardzo dobrą".
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Przez ostatnie kilkanaście dni Tesla musiała wezwać do serwisów 46 tys. aut, została wykluczona z udziału w salonie samochodowym, wykreślona z prestiżowego indeksu WIG-ESG, wyciekły prywatne dane kierowców Tesli, a na amerykańskich portalach z ogłoszeniami coraz więcej osób chce sprzedać swoje elektryki.
Izraelski rząd nasila działania wojenne w Strefie Gazy i grozi Libanowi. Nasila też walkę z przeciwnikami wewnętrznymi. Zdymisjonowanie szefa służby bezpieczeństwa (Szin Bet) wywołało obawy, że Izrael czeka też wojna domowa.
- Mobilizujemy Europę, aby polsko-białoruską granicę traktować jako wspólny obowiązek - mówił premier Donald Tusk po odprawie z dowódcami służb mundurowych na granicy Polski z Białorusią. Jak dodał, w tej sprawie „jest konsensus narodowy”.
Stany Zjednoczone nie radzą sobie z coraz poważniejszym deficytem jaj na krajowym rynku. Prośby o pomoc, skierowane przez administrację Donalda Trumpa do unijnych państw, spotkały się z odmową. USA pokładają teraz wiele nadzieje w dostawców z Turcji i Korei Południowej.
Rosja i Ukraina obwiniają się nawzajem o atak na stację pomiarową gazu, położoną w Sudży w obwodzie kurskim w Rosji. Eksplozja nastąpiła zaledwie kilka dni po tym, jak USA zaproponowały obu stronom wstrzymanie ataków na infrastrukturę energetyczną.
Obsesyjne upieranie się w kwestii prymatu zawieszenia broni wyprowadzi USA Donalda Trumpa na manowce. Niebezpiecznie przeciągająca się i nierozstrzygnięta wojna z Ukrainą jest z perspektywy Rosji niebezpiecznym precedensem. I dlatego Władimir Putin nie chce „odpuścić”.
Rosyjski producent samochodów AwtoWAZ poinformował o utworzeniu nowej marki. Teraz poza Ładami będzie wytwarzać również samochody dostawcze pod nazwą SKM. Za tym skrótem kryje się współpraca z chińską firmą SRM.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas