Sekretarz generalny NATO: Wspieranie Rosji nielegalne, wspieranie Ukrainy legalne

Jens Stoltenberg w rozmowie z agencją Yonhap stwierdził, że nie można zrównywać dostaw amunicji i rakiet z Korei Północnej do Rosji z ewentualnymi dostawami uzbrojenia z Korei Południowej na Ukrainę.

Publikacja: 28.06.2024 11:38

Jens Stoltenberg

Jens Stoltenberg

Foto: REUTERS/Marton Monus

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 856

Stoltenberg podkreślił, że NATO przyjęłoby z radością „wszelkie poważne wsparcie” Korei Południowej, które pomogłoby Ukrainie walczyć z Rosją.

Jens Stoltenberg: Nie można zrównywać pomocy wojskowej dla Rosji z pomocą dla Ukrainy

Jednocześnie sekretarz generalny Sojuszu apelował, aby nie czynić porównań między dostawami amunicji z Korei Północnej do Rosji z ewentualnym wsparciem Ukrainy przez Koreę Południową ponieważ, jak podkreślał, Rosja dokonała nielegalnej inwazji na Ukrainę, podczas gdy Ukraina broni się przed agresją.

- Nie powinniśmy stawiać jakiegoś moralnego znaku równości między wsparciem Korei Północnej dla Rosji z potencjalnym wsparciem Korei Południowej dla Ukrainy, ponieważ mamy do czynienia z agresją - mówił Stoltenberg w rozmowie z agencją Yonhap.

Czytaj więcej

Kim Dzong Un wysyła wojskowych do Ukrainy. Co to zmienia na froncie wojny?

- Rosja naruszyła prawo, zaatakowała sąsiada, więc wsparcie rosyjskiej nielegalnej wojny jest nielegalne. Wsparcie Ukrainy broniącej się jest legalne. Jest to opisane w Karcie Narodów Zjednoczonych — stwierdził Stoltenberg.

- Każda próba zrównywania wsparcia Rosji z wsparciem dla Ukrainy jest całkowicie błędna — dodał.

Korea Południowa ma rozwinięty przemysł obronny... Macie duże ilości amunicji i wszystko, czego potrzebuje Ukraina

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO

Korea Południowa, która dotychczas udzielała Ukrainie jedynie pomocy humanitarnej, zasygnalizowała, że może zacząć dostarczać nad Dniepr uzbrojenie, po tym jak Rosja i Korea Północna podpisały umowę o partnerstwie strategicznym, którego elementem jest pakt obronny.

Jens Stoltenberg o Korei Południowej: Ma wszystko, czego potrzebuje Ukraina

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Chang Ho-jin mówił przed kilkoma dniami, że Korea Południowa może rozważyć dostarczenie broni Ukrainie, a decyzja będzie zależeć od działań Moskwy.

- Korea Południowa ma rozwinięty przemysł obronny... Macie duże ilości amunicji i wszystko, czego potrzebuje Ukraina, ale oczywiście to Korea Południowa podejmuje te decyzje — mówił Stoltenberg w rozmowie z Yonhap.

Stoltenberg potępił jednocześnie Koreę Północną za udzielenie Rosji „znaczącego” wsparcia wojskowego.

- Ponad milion pocisków artyleryjskich zostało przetransportowanych bezpośrednio z Korei Północnej do Rosji i na front... Korea Północna nie powinna wspierać rosyjskiej nielegalnej wojny przeciw Ukrainie — powiedział.

- Ich dwustronny pakt obronny podkreśla tylko, jak blisko są obecnie i jest to coś, co należy traktować bardzo poważnie — dodał.

Stoltenberg wzywał też, by świat nie pozwolił Rosji wygrać wojny, ponieważ wyśle to zły komunikat innym autorytarnym przywódcom, że „mogą dostać to, czego chcą, jeśli użyją siły wojskowej z naruszeniem prawa międzynarodowego”.

Stoltenberg podkreślił, że NATO przyjęłoby z radością „wszelkie poważne wsparcie” Korei Południowej, które pomogłoby Ukrainie walczyć z Rosją.

Jens Stoltenberg: Nie można zrównywać pomocy wojskowej dla Rosji z pomocą dla Ukrainy

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Ambasador Niemiec: Nasza odpowiedzialność za przeszłość to też odpowiedzialność za naszą wspólną przyszłość
Dyplomacja
Radosław Sikorski: Obrona szpitali onkologicznych dla dzieci nie oznacza eskalacji
Dyplomacja
Polski apel do państw UE. W tle współpraca z USA przeciwko dezinformacji Kremla
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla