Andrzej Duda zjadł kolację z Donaldem Trumpem. Trump: To mój przyjaciel (WIDEO)

W Nowym Jorku w środę wieczorem czasu lokalnego (w nocy ze środy na czwartek czasu polskiego) doszło do spotkania między prezydentem Polski, Andrzejem Dudą, a byłym prezydentem USA, kandydatem na prezydenta w najbliższych wyborach, Donaldem Trumpem.

Aktualizacja: 18.04.2024 12:15 Publikacja: 18.04.2024 05:06

Donald Trump i Andrzej Duda

Donald Trump i Andrzej Duda

Foto: AFP

Trump podjął prezydenta Polski kolacją w Trump Tower.

Andrzej Duda miał rozmawiać z Donaldem Trumpem m.in. o Ukrainie

Associated Press pisząc o spotkaniu zwraca uwagę, że rozmowa miała dotyczyć m.in. Ukrainy. Jak zauważa amerykańska agencja prezydent Polski, który „od dawna wyrażał podziw dla Trumpa” jest też „zagorzałym zwolennikiem wspierania Ukrainy i zachęcał Waszyngton do dostarczania większej ilości pomocy wojskowej Kijowowi w czasie trwającej rosyjskiej inwazji”. Tymczasem ustawa udostępniająca administracji Joe Bidena dodatkowych 60 mld dolarów na taką pomoc jest blokowana przez sojuszników Trumpa w Kongresie.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Starcie Trumpa z Bidenem będzie polskimi prawyborami. Ale cena tego będzie wysoka

Trump, po przybyciu na spotkanie z Dudą mówił, że polski prezydent „wykonuje fantastyczną pracę”. - Jest moim przyjacielem — podkreślił były prezydent USA. Trump mówił też, że „ludzie w Polsce kochają” polskiego prezydenta.

- Mamy za sobą cztery wspólne, wspaniałe lata — dodał Trump nawiązując do czasu, gdy był prezydentem USA. - Jesteśmy cały czas za Polską - podkreślił.

- Mam wielki szacunek dla tego kraju (Polski) i mam wielki szacunek do prezydenta (Dudy) - mówił też Trump.

Trump i Duda mają podobny stosunek do kwestii zwiększenia wydatków na obronność przez kraje należące do NATO

Sondaże przed wyborami prezydenckimi w USA wskazują, że poparcie dla urzędującego prezydenta, Joe Bidena i Trumpa, kandydata Partii Republikańskiej w wyborach jest zbliżone, choć nieznacznym faworytem wyborów wydaje się obecnie Trump. Przeciwko byłemu prezydentowi USA toczą się cztery sprawy karne, w tym sprawa dotycząca podżegania do rebelii oraz sprawa, w której stawiane mu są zarzuty próby zmiany wyniku wyborów prezydenckich w 2020 roku w stanie Georgia. Trump przekonuje, że wszystkie te sprawy mają charakter polityczny.

Andrzej Duda o spotkaniu z Donaldem Trumpem: To normalne, gdy jedno państwo ma dobre relacje z innym

AP zauważa, że przed spotkaniem z Dudą Trump spotkał się też z szefem MSZ Wielkiej Brytanii, Davidem Cameronem oraz premierem Węgier, Viktorem Orbánem.

W lutym Trump spotkał się też z prezydentem Argentyny, Javierem Milei w czasie Konferencji Konserwatywnej Akcji Politycznej w USA.

Prezydent Duda przed spotkaniem z Trumpem nazywał je „prywatnym”.

- Zostałem zaproszony przez pana Donalda Trumpa do jego prywatnego apartamentu — stwierdził. Dodał, że to „normalna praktyka, gdy jedno państwo ma dobre relacje z innym państwem” i chce, aby te relacje były tak silne jak to „możliwe z przedstawicielami różnych stron sceny politycznej”.

Duda stwierdził też, że znają się z Trumpem jak „przyjaciele”.

Andrzej Duda chciał w rozmowie z Donaldem Trumpem poruszyć kwestię wzrostu wydatków na obronność państw NATO

AP zauważa, że Trump i Duda mają podobny stosunek do kwestii zwiększenia wydatków na obronność przez kraje należące do NATO. Agencja przypomina o inicjatywie polskiego prezydenta, który apelował przed wizytą w Białym Domu, gdzie w marcu, wraz z premierem Donaldem Tuskiem, spotkał się z Joe Bidenem, by zwiększyć oczekiwany poziom wydatków na obronność państw Sojuszu z 2 do 3 proc.

Z kolei Trump w lutym, na jednym z wieców wyborczych wspominał, że powiedział jednemu z przywódców państw NATO iż „zachęcałby Rosję, by robiła co chce” z krajami Sojuszu, które nie wydają wystarczająco wiele na obronność.

Prezydent Duda zapowiedział, że poruszy kwestię swojego postulatu ws. wydatków na obronność państw NATO w czasie kolacji z Trumpem.

- Nigdy nie rozmawiałem z prezydentem Trumpem o mojej propozycji (...), ale sądzę, że jego nastawienie będzie pozytywne — stwierdził przed spotkaniem polski prezydent.

Po spotkaniu prezydenta z Trumpem szef gabinetu prezydenta, Marcin Mastalerek napisał w serwisie X, że spotkanie toczyło się w „przyjacielskiej atmosferze”. „Doskonała rozmowa” - dodał Mastalerek.

Spotkanie trwało ok. 2,5 godziny. Oprócz prezydenta Dudy brali w nim udział ministrowie z Kancelarii Prezydenta — Wojciech Kolarski i Marcin Mastalerek.

- Przyjacielskie spotkanie, tak jak zapowiadałem, w przyjacielskiej atmosferze — mówił wychodząc ze spotkania prezydent Duda.

- Donald Trump wielokrotnie podkreślał sympatię dla Polski, uznanie, jakie żywi wobec Polaków. Bardzo dobre spotkanie. Mila atmosfera — mówił po spotkaniu minister Kolarski.

AP odnotowuje, że krytyczny stosunek do spotkania Dudy z Trumpem wyraził Donald Tusk, który stwierdził jednocześnie, że ma nadzieję, iż prezydent poruszy z Trumpem kwestię „jasnego stanięcia po stronie zachodniego świata, demokracji i Europy w związku z konfliktem ukraińsko-rosyjskim”.

Trump podjął prezydenta Polski kolacją w Trump Tower.

Andrzej Duda miał rozmawiać z Donaldem Trumpem m.in. o Ukrainie

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Sikorski dla "Guardiana": Putin zabiega o względy prawicy w Europie i USA
Dyplomacja
Ławrow mówi: Ukraina już atakuje Rosję zachodnią bronią. Ale co uważa za Rosję?
Dyplomacja
Chińska armia ćwiczy "przejmowanie władzy" w rejonie Tajwanu
Dyplomacja
Chińska armia prowadzi "karne ćwiczenia" wokół Tajwanu. Tajpej: Obronimy się
Dyplomacja
Rosja próbuje zmienić granice morskie na Bałtyku? Projekt ministerstwa znika ze strony
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy