Krzysztof Bosak krytykuje Donalda Tuska za sposób krytyki Izraela. W tle PiS i Ukraina

"Może zacząć mówić o naszych interesach" - tak wicemarszałek Sejmu, Krzysztof Bosak z Konfederacji, skomentował wpis Donalda Tuska na temat reakcji Izraela na śmierć w Strefie Gazy polskiego wolontariusza.

Publikacja: 03.04.2024 10:18

Krzysztof Bosak

Krzysztof Bosak

Foto: PAP/Marcin Obara

We wtorek w ataku izraelskiego lotnictwa na konwój z wolontariuszami organizacji charytatywnej World Central Kitchen zginęło siedem osób, w tym obywatel Polski, Łukasz Soból z Przemyśla.

Jak na śmierć polskiego wolontariusza zareagowali Beniamin Netanjahu i ambasador Jakow Liwne?

Beniamin Netanjahu w reakcji na ten atak stwierdził, że nie był on umyślny i podkreślił, że takie rzeczy „zdarzają się na wojnie”.

Z kolei ambasador Izraela w Polsce, Jakow Liwne skrytykował samego Bosaka pisząc, iż "do dziś nie zgodził się potępić masakry dokonanej przez Hamas 7 października", a jego "partyjny kolega, prawicowy ekstremista, zgasił gaśnicą chanukową menorę, którą zapaliliśmy w parlamencie w Warszawie. Wniosek: antysemici zawsze pozostaną antysemitami, a Izrael pozostanie demokratycznym Państwem Żydowskim, które walczy o swoje prawo do istnienia. Również dla dobra całego świata zachodniego" - dodał nawiązując do incydentu z udziałem posła Konfederacji, Grzegorza Brauna.

Atak na konwój z wolontariuszami skrytykował prezydent USA, Joe Biden, który podkreślił, że „nie jest to odosobniony przypadek”, a Izrael „nie robi wystarczająco wiele”, by zapewnić ochronę cywilom i pracownikom organizacji pomocowych w Strefie Gazy.

Donald Tusk krytykuje władze Izraela, Krzysztof Bosak krytykuje Donalda Tuska

Donald Tusk, komentując reakcje Netanjahu i Liwnego na śmierć wolontariuszy, napisał w serwisie X, że strona izraelska „poddajecie solidarność” Polski z Izraelem „naprawdę ciężkiej próbie”.

Czytaj więcej

Donald Tusk do Beniamina Netanjahu: Atak na wolontariuszy w Gazie i reakcja Izraela budzą zrozumiałą złość

„To jest ten sam schemat dyplomacji, który rząd PiS stosował wobec Kijowa: próba publicznego tłumaczenia bezczelnemu partnerowi, że upokarzanie Polski nie jest w jego interesie” - zareagował na wpis Tuska w serwisie X Bosak. 

„Może warto zamiast tłumaczyć, że ktoś źle rozumie swoje interesy zacząć mówić o naszych interesach?” - dodał.

Konfederacja Krzysztofa Bosaka wielokrotnie zarzucała polskim władzom zbyt uległą wobec Ukrainy politykę opowiadając się m.in. za zamknięciem granicy Polski dla ukraińskiej żywności.

Dyplomacja
Iran poinformował USA o swoich planach dotyczących ataku na Izrael
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dyplomacja
Unijny pakt migracyjny: Co dla Polski chce wywalczyć Donald Tusk?
Dyplomacja
USA: Donald Trump blokuje pomoc dla Ukrainy. Demokraci będą przed nim bronić spikera?
Dyplomacja
Były sekretarz stanu w administracji Trumpa zabrał głos ws. pomocy dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Dyplomacja
Ambasador Izraela w Polsce zabrał głos po wizycie w MSZ. "Szczere przeprosiny"