Chiny zamkną przestrzeń powietrzną na północ od Tajwanu. Nie wiadomo dlaczego

Według czterech źródeł znających sprawę Chiny zamierzają zamknąć przestrzeń powietrzną na północ od Tajwanu między 16 a 18 kwietnia - podaje Reuters.

Publikacja: 12.04.2023 10:59

Myśliwiec J-10

Myśliwiec J-10

Foto: mxiong, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Zamknięcie przestrzeni powietrznej przez Chiny może zakłócić ruch samolotów w rejonie Cieśniny Tajwańskiej - zaznacza agencja Reutera.

Ani MSZ Chin, ani MSZ Tajwanu nie komentują tych doniesień.

Czterech rozmówców agencji Reutera, którymi są osoby spoza Chin pragnące zachować anonimowość, ze względu na delikatność tematu, twierdzi, że zamknięcie przestrzeni powietrznej dotknie tajwańskiego Północnego Rejonu Informacji Powietrznej. Przyczyny zamknięcia przestrzeni powietrznej przez Chiny nie są znane.

Czytaj więcej

Szef MSZ Tajwanu: Chiny przygotowują się do wojny z nami

Informacja pojawiła się po trzydniowych ćwiczeniach chińskiej marynarki wojennej i lotnictwa w rejonie Tajwanu, które Pekin zorganizował po spotkaniu w USA prezydent Tajwanu, Tsai Ing-wen, z przewodniczącym Izby Reprezentantów, Kevinem McCarthym.

W czasie zakończonych w poniedziałek ćwiczeń Chińczycy po raz pierwszy ćwiczyli atak na Tajwan samolotów startujących z pokładu lotniskowca. Ponadto ćwiczenia obejmowały działania mające na celu blokadę Tajwanu.

W czasie trzydniowych ćwiczeń Chińczycy po raz pierwszy ćwiczyli atak na Tajwan samolotów startujących z pokładu lotniskowca

Według jednego z rozmówców Reutera zamknięcie przestrzeni powietrznej na północ od Tajwanu zakłóci 60-70 proc. lotów między państwami Azji północno-wschodniej a południowo-wschodniej, a także loty z Tajwanu do Korei Południowej, Japonii i Ameryki Północnej.

Według OPSGROUP, organizacji zrzeszającej pilotów, dyspozytorów i kontrolerów lotu, zamknięcie przestrzeni powietrznej w rejonie Tajwanu w sierpniu 2022 roku, gdy Chiny organizowały w rejonie wyspy największe w historii ćwiczenia po wizycie ówczesnej spikerki Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi na Tajwanie, niektórzy piloci latający na trasach w regionie musieli zabierać dodatkowe paliwo, ze względu na poważne zakłócenia ruchu lotniczego. 

Zamknięcie przestrzeni powietrznej przez Chiny może zakłócić ruch samolotów w rejonie Cieśniny Tajwańskiej - zaznacza agencja Reutera.

Ani MSZ Chin, ani MSZ Tajwanu nie komentują tych doniesień.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Dyplomacja
"FT": Ukraina po wejściu do UE otrzyma prawie 200 miliardów euro
Dyplomacja
Korea Północna zarzuca USA zwiększenie "atomowego zagrożenia". I grozi
Dyplomacja
Media: Szef MSZ Szwecji zapomniał paszportu i nie dojechał na szczyt do Kijowa
Dyplomacja
Japoński poseł pojechał do Rosji. Usłyszał od rosyjskiego ministra co myślą Japończycy
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Dyplomacja
Europy Zachodniej sojusz z Ukrainą. Bez Polski
Dyplomacja
Rau tłumaczy nieobecność w Kijowie: Dekoniunktura w stosunkach