Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 282

"Paczki zawierały oczy zwierząt. Same opakowania były nasączone płynem o charakterystycznym kolorze i miały odpowiadający zapach. Badamy znaczenie tej wiadomości - napisał Nikołenko na Facebooku.

Z relacji rzecznika MSZ Ukrainy wynika, że drzwi do siedziby ambasadora w Watykanie zostało zdewastowane, a ambasada w Kazachstanie otrzymała groźbę podłożenia bomby, która następnie nie została potwierdzona. Ambasada w USA otrzymała list z kserokopią krytycznego artykułu o Ukrainie, ale jak większość pozostałych kopert, list pochodził z kraju europejskiego.

Rzecznik MSZ zapewnił, że ukraińscy dyplomaci będą nadal skutecznie pracować nad wzmocnieniem zdolności obronnych Ukrainy i zapewnieniem Ukraińcom niezbędnego sprzętu energetycznego, który pozwoli im przetrwać zimę.

Czytaj więcej

Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Hiszpanii. Pracownik został ranny

"Strona ukraińska współpracuje z organami ścigania państw obcych w celu zbadania wszystkich przypadków gróźb, zidentyfikowania osób zaangażowanych i postawienia ich przed sądem. Na polecenie Dmytro Kułeby we wszystkich ambasadach i konsulatach Ukrainy wprowadzono podwyższone środki bezpieczeństwa - poinformował rzecznik.

Zaznaczył również, że MSZ Ukrainy wezwało rządy państw obcych do zagwarantowania maksymalnej ochrony ukraińskich placówek dyplomatycznych zgodnie z Konwencją wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych.

Jak podkreślił minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, istnieją powody, by sądzić, że ma miejsce dobrze zaplanowana kampania terroru i zastraszania ukraińskich ambasad i konsulatów.

- Nie mogąc zatrzymać Ukrainy na froncie dyplomatycznym, próbują nas zastraszyć. Mogę jednak od razu powiedzieć, że te próby są daremne. Będziemy nadal skutecznie pracować na rzecz zwycięstwa Ukrainy - powiedział.