Rząd Anthony'ego Albanese przekonuje, że o statusie Jerozolimy powinny rozstrzygnąć negocjacje pokojowe między Izraelem a Palestyńczykami.

Szefowa MSZ Australii, Penny Wong oświadczyła, że jej kraj "zawsze będzie przyjacielem Izraela". Wong dodała, że Australia opowiada się za dwupaństwowym rozwiązaniem konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami, które umożliwi Izraelowi i przyszłemu państwu palestyńskiemu pokojowe koegzystowanie w granicach cieszących się międzynarodowym uznaniem.

Australia opowiada się za dwupaństwowym rozwiązaniem konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami

W wydanym oświadczeniu Wong podkreśliła, że rząd Australii ponownie dołącza do międzynarodowych wysiłków mających na celu "posuwanie się w kierunku sprawiedliwego (...) dwupaństwowego rozwiązania".

W grudniu 2018 roku gabinet Scotta Morrisona uznał Zachodnią Jerozolimę za stolicę Izraela, po tym jak rok wcześniej decyzję o uznaniu Zachodniej Jerozolimy za stolicę Izraela podjął Donald Trump.

Czytaj więcej

Donald Trump po stronie Izraela

Wong podkreśliła, że decyzja Morrisona sprawiła, iż Australia znalazła się po innej stronie niż większość społeczności międzynarodowej i wywołała niepokój w sąsiadującej z Australią Indonezji.

Szefowa MSZ Australii poinformowała, że rząd podjął decyzję ws. wycofania uznania Zachodniej Jerozolimy za stolicę Izraela na wtorkowym posiedzeniu.

W maju po dziewięciu latach rządów Partii Liberalnej do władzy w Australii doszła Partia Pracy.