1 czerwca Komisja Europejska, choć niejednogłośnie, zatwierdziła polski Krajowy Plan Odbudowy, co umożliwi odblokowanie środków z Funduszu Odbudowy dla Polski. 2 czerwca ogłosiła to w Warszawie szefowa KE, Ursula von der Leyen zastrzegając, że wypłata środków będzie uzależniona od realizacji tzw. kamieni milowych.

Węgry nie osiągnęły jak dotąd podobnego porozumienia z Brukselą, co poskutkowało rekordowym osłabieniem forinta względem polskiego złotego w tym tygodniu - odnotowuje Reuters (obecnie za 1 złotego trzeba zapłacić ok. 86 forintów.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Tylko tego nie zepsujcie

Komisja Europejska nie wypłaciła jak dotąd żadnych środków z Funduszu Odbudowy przysługujących Polsce i Węgrom w związku ze sporem z tymi krajami wokół kwestii przestrzegania zasad praworządności i standardów demokratycznych.

Navracsics wyraził jednak przekonanie, że Budapeszt zrobi wszystko co możliwe, by osiągnąć porozumienie z KE ws. węgierskiego planu odbudowy "w drugiej połowie roku lub do końca roku".

Komisja Europejska nie wypłaciła jak dotąd żadnych środków z Funduszu Odbudowy przysługujących Polsce i Węgrom

Minister dodał, że proces prowadzący do osiągnięcia porozumienia jest skomplikowany.

Węgry początkowo chciały skorzystać z 7,7 mld dolarów grantów przewidzianych dla nich w ramach Funduszu Odbudowy, ale po inwazji Rosji na Ukrainę premier Węgier, Viktor Orban, wyraził też zainteresowanie tanimi pożyczkami, jakie można uzyskać w ramach Funduszu Odbudowy.