USA szukają sposobu na dostarczenie Ukrainie myśliwców przez Polskę

Rząd USA szuka sposobów na uzupełnienie arsenału Polski, gdyby rząd zgodził się dostarczyć Ukrainie część swoich radzieckich myśliwców - powiedział sekretarz stanu Anthony Blinken.

Publikacja: 06.03.2022 16:02

USA szukają sposobu na dostarczenie Ukrainie myśliwców przez Polskę

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę zwrócił się do Kapitolu z prośbą o pomoc w uzyskaniu bardziej śmiercionośnej pomocy wojskowej, zwłaszcza myśliwców, które mogliby pilotować ukraińscy piloci.

- Aktywnie przyglądamy się kwestii samolotów, które Polska może dostarczyć Ukrainie i zastanawiamy się, w jaki sposób moglibyśmy uzupełnić straty, gdyby Polska zdecydowała się dostarczyć te samoloty - powiedział Blinken w Mołdawii, podczas podróży po Europie, aby zapewnić sojuszników o wsparciu USA w obliczu inwazji Rosji na sąsiednią Ukrainę.

Czytaj więcej

Blinken: USA rozmawiają z Europą o możliwości zakazu importu rosyjskiej ropy

Blinken mówił również, że Stany Zjednoczone współpracują z Zełenskim i innymi ukraińskimi urzędnikami, aby na bieżąco otrzymywać informacje na temat aktualnych potrzeb.

- USA i partnerzy ocenią, co można im zapewnić - mówił. - Nie mogę mówić o harmonogramie, ale mogę tylko powiedzieć, że przyglądamy się temu bardzo, bardzo aktywnie - powiedział dziennikarzom.

W niedzielę Kancelaria Premiera odniosła się do informacji o możliwości przekazania Ukrainie samolotów bojowych. "Polska nie wyśle swoich myśliwców na Ukrainę i nie pozwoli na korzystanie ze swoich lotnisk" - poinformowano na Twitterze "Znacząco pomagamy w wielu innych obszarach".

Dyplomacja
Iran pokazał swój pierwszy pocisk hipersoniczny
Dyplomacja
USA: Chiny coraz agresywniejsze. Komuś może stać się krzywda
Dyplomacja
Cieśnina Tajwańska: O krok od kolizji niszczyciela USA z chińskim okrętem
Dyplomacja
Chiny: Dążymy do dialogu. Starcie z USA byłoby katastrofą
Dyplomacja
Tajna wizyta szefa CIA w Chinach
Dyplomacja
Chiny apelują o to, by nie przekazywać broni Ukrainie