Po serii negocjacji dotyczących sytuacji wokół Ukrainy, w pobliżu której Rosja gromadzi dużą liczbę żołnierzy (ponad 100 tysięcy) Ławrow zapowiedział, że jeśli propozycje Rosji ws. gwarancji bezpieczeństwa dla Moskwy ze strony Zachodu zostaną odrzucone, wówczas "Rosja będzie działać w interesie swojego bezpieczeństwa".

Wcześniej o żądaniach Rosji dyskutowano na szczytach USA-Rosja i NATO-Rosja oraz w czasie posiedzenia OBWE. Rosja domaga się m.in. prawnie wiążących gwarancji, że Ukraina nigdy nie zostanie członkiem NATO oraz ograniczenia obecności wojskowej Sojuszu w pobliżu granic Rosji, w tym m.in. w Polsce.

NATO i USA odrzucają te żądania.

Nie chcę spekulować, jak robią to nasi koledzy na Zachodzie. Uważam, że to przeciwskuteczne

Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji

- Jeśli nasze propozycje zostaną odrzucone, kiedy to się stanie, jeśli się stanie, będziemy, oczywiście, oceniać sytuację, przekażemy raport prezydentowi. Prezydent (Władimir Putin) zapowiedział, że podejmie decyzję biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, po pierwsze - interes bezpieczeństwa Rosji - powiedział Ławrow na piątkowej konferencji prasowej.

- Nie chcę spekulować, jak robią to nasi koledzy na Zachodzie. Uważam, że to przeciwskuteczne. Jest dla nas ważne, aby otrzymać konkretną odpowiedź na nasze propozycje lub kontrpropozycje - stwierdził szef MSZ Rosji.

Czytaj więcej

Wiceszef MSZ Rosji nie wyklucza rozmieszczenia wojsk na Kubie i w Wenezueli

Ławrow dodał, że gdyby po otrzymaniu odpowiedzi od USA i NATO "okazało się, że jest sens wznawiania negocjacji", wówczas głównym tematem byłaby kwestia nierozszerzania się NATO na wschód.

Ławrow zapowiedział jednocześnie, że 4 lutego, w dniu otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie dojdzie do szczytu z udziałem prezydenta Rosji, Władimira Putina i prezydenta Chin, Xi Jinpinga.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

- Przygotowujemy szczyt Rosja-Chiny. Prezydent Putin, na zaproszenie prezydenta Xi Jinpinga, odwiedzi Pekin 4 lutego - podkreślił szef MSZ Rosji. - Tego samego dnia odbędą się negocjacje na najwyższym szczeblu - dodał.