Austin, przed rozmowami z ministrem obrony Korei Południowej w kwestii bezpieczeństwa mówił też, że USA są zaniepokojone zdolnościami wojskowymi Chin. Szef Pentagonu nazwał Pekin "rosnącym wyzwaniem" dla USA.

Sekretarz obrony zapewnił przy tym, że USA "utrzymają zdolności do obrony o odstraszania wobec potencjalnych zagrożeń ze strony Chin dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników".

Austin przybył w środę do Korei Południowej na doroczne konsultacje z południowokoreańskim ministrem obrony w kwestiach bezpieczeństwa. Waszyngton stara się obecnie wzmocnić swoje azjatyckie sojusze w związku z wyzwaniami, jakie stanowią dla amerykańskiej polityki Chiny oraz zagrożenie nuklearne ze strony Korei Północnej.

Szef Pentagonu nazwał Pekin "rosnącym wyzwaniem" dla USA

Po rozmowach szefów resortów obrony USA i Korei Południowej spodziewane jest ogłoszenie umocnienia sojuszu między Seulem a Waszyngtonem.

"Sojusz USA i Republiki Korei jest osią pokoju i bezpieczeństwa w regionie, będziemy pracować razem na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku" - napisał Austin na Twitterze przed wizytą w Seulu.

Czwartkowe spotkanie Austina z ministrem Suh Wookiem będzie pierwszym spotkaniem szefów resortów obrony USA i Korei Południowej od momentu objęcia urzędu prezydenta przez Joe Bidena.