Minister obrony Ukrainy uważa, że Rosja nie zaatakuje

Rosja gromadzi siły w pobliżu granic Ukrainy, prawdopodobnie po to, aby wzmocnić swoją pozycję negocjacyjną przed spotkaniem prezydenta USA, Joe Bidena i prezydenta Rosji, Władimira Putina - oświadczył minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow.

Publikacja: 30.11.2021 13:14

Żołnierz ukraińskiej armii

Żołnierz ukraińskiej armii

Foto: PAP/EPA

W wydanym oświadczeniu Reznikow podkreślił, że relacje między Rosją a Ukrainą były "bardziej napięte" wiosną tego roku, gdy Rosja zgromadziła w pobliżu wschodniej granicy Ukrainy ponad 100 tysięcy żołnierzy, a także siły pancerne i artylerię.

Moskwa tłumaczyła wówczas taką koncentrację wojsk ćwiczeniami wojskowymi. Rosja wielokrotnie podkreślała, że ma prawo swobodnie przemieszczać jednostki wojskowe po swoim terytorium w sposób, jaki uzna za stosowny. Po zakończeniu ćwiczeń Rosja wycofała większość jednostek, które skoncentrowała wiosną w pobliżu granic z sąsiadem.

92 tys.

Liczba żołnierzy, których Rosja miała zgromadzić w pobliżu granic z Ukrainą

Teraz, według informacji ukraińskiego wywiadu, Rosja zgromadziła w pobliżu granic Ukrainy ponad 92 tysiące żołnierzy.

Ukraiński wywiad ocenia, że Rosja może przygotowywać się do agresji przeciw Ukrainie w drugiej połowie stycznia lub na początku lutego 2022 roku.

"Obecne wydarzenia są prawdopodobnie powiązane z nadchodzącym spotkaniem prezydenta USA, Joe Bidena i jego rosyjskiego odpowiednika, Władimira Putina. Ten ostatni próbuje w ten sposób wzmocnić swoją pozycję negocjacyjną" - ocenił Reznikow.

We wtorek szefowie MSZ państw NATO rozmawiają o tym, jak Sojusz powinien zareagować, gdyby Rosja dokonała inwazji na Ukrainę.

Czytaj więcej

NATO będzie dyskutować o tym co zrobić, gdy Rosja napadnie Ukrainę
Dyplomacja
Iran pokazał swój pierwszy pocisk hipersoniczny
Dyplomacja
USA: Chiny coraz agresywniejsze. Komuś może stać się krzywda
Dyplomacja
Cieśnina Tajwańska: O krok od kolizji niszczyciela USA z chińskim okrętem
Dyplomacja
Chiny: Dążymy do dialogu. Starcie z USA byłoby katastrofą
Dyplomacja
Tajna wizyta szefa CIA w Chinach
Dyplomacja
Chiny apelują o to, by nie przekazywać broni Ukrainie