Macron podziękował Merkel za jej "cierpliwość wobec niego" i "lekcje, jakich mu udzieliła".

- Odkąd zostałaś kanclerzem Francja poznała cię i pokochała cię - mówił Macron wręczając ustępującej kanclerz Niemiec Krzyż Wielki Legii Honorowej.

Macron wspominał, że gdy Merkel obejmowała urząd kanclerza, prezydentem Francji był Jacques Chirac. Następnie Merkel współpracowała z Nicolasem Sarkozym w czasie kryzysu finansowego, podejmując działania zmierzające do tego, by strefa euro przetrwała turbulencje. Z kolei z Francoisem Hollandem kanclerz Niemiec współpracowała w walce z terroryzmem i kryzysem migracyjnym. Z kolei współpracując z nim samym - jak mówił obecny prezydent Francji - Merkel stawiała czoła pandemii COVID-19. 

Czytaj więcej

Rząd Olafa Scholza: skazani na sukces

- Pracowałaś, by Europa zachowała jedność w czasie tych wszystkich wstrząsów. Mam nadzieję, że lekcje, które nam dałaś, by stać twardo przeciw wiejącym w twarz wiatrom i zapewnić, że wszyscy pozostają zjednoczeni, a wszystko wokół się nie rozpada, zostaną z nami - powiedział prezydent Francji.

Macron wraz z małżonką podjął Merkel i jej męża w Beaune, w Burgundii, gdzie w czasie szczytu z 1993 roku Helmut Kohl i Francois Mitterand wezwali do pogłębienia integracji europejskiej. Tym razem jednak prezydent Francji i kanclerz Niemiec nie wygłosili żadnych politycznych oświadczeń.

Odkąd zostałaś kanclerzem Francja poznała cię i pokochała cię

Emmanuel Macron, prezydent Francji

- To wspaniałe miejsce, gdzie naprawdę można doświadczyć Francji - mówiła Merkel.

67-letnia Merkel rządziła Niemcami przez 16 lat. Z urzędu odchodzi po wyborach z 26 września, w których nie startowała, a które jej CDU przegrała z SPD. Nowym kanclerzem Niemiec zostanie Olaf Scholz, minister finansów i wicekanclerz w ostatnim rządzie Merkel.

Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ