Prezydent Korei Południowej, Moon Jae-in, we wtorek powtórzył wezwanie do zakończenia wojny koreańskiej w swoim wystąpieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Moon Jae-in zaproponował, by deklarację zakończenia wojny złożyły obie Koree wraz z USA, lub wraz z USA i Chinami.

Formalnie wojna koreańska, tocząca się w latach 1950-1953, zakończyła się jedynie zawieszeniem broni. Oznacza to, że zarówno Korea Południowa, jak i USA, pozostają w stanie wojny z Koreą Północną.

Czytaj więcej

James Murray i Chang Chun San podczas rozmów o zawieszeniu broni - 11 października 1951 r..
Wojna koreańska - zbędny konflikt z komunizmem

- Nic się nie zmieni, dopóki polityczne otoczenie Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD) pozostanie niezmienione, a wroga polityka USA się nie zmieni, chociaż zakończenie wojny było deklarowane setki razy - mówił Ri, cytowany przez KCNA.

- Priorytetem w stabilizowaniu sytuacji na półwyspie koreańskim jest wycofanie się USA z podwójnych standardów i wrogiej polityki - dodał.

Zarówno Korea Południowa, jak i USA, pozostają formalnie w stanie wojny z Koreą Północną

Tymczasem Moon Jae-in, rozmawiając z dziennikarzami w drodze powrotnej z Nowego Jorku, wyraził przekonanie, że Pjongjang zrozumie, iż w interesie Korei Północnej jest dialog z Waszyngtonem. Przyznał jednak, że nie jest pewien, czy nastąpi to jeszcze za jego kadencji, która kończy się w 2022 roku.