"Raisi próbuje oszukiwać społeczność międzynarodową w przemówieniu pełnym kłamstw i cynizmu" - pisze izraelski MSZ.

MSZ Izraela podkreśla, że "reżim ajatollahów w Iranie stwarza zagrożenie dla Bliskiego Wschodu i pokoju na świecie" - czytamy.

Społeczność międzynarodowa musi potępić irański reżim i przeciwdziałać temu, by broń atomowa wpadła w ręce tych ekstremistów

Oświadczenie MSZ Izraela

"Nowy rząd Iranu, kierowany przez 'Rzeźnika z Teheranu', Raisiego i składający się z ministrów podejrzanych o akty terroryzmu (...) jest ekstremalną twarzą reżimu, który krzywdzi obywateli Iranu od ponad 40 lat. Iran zachęca do terroryzmu i finansuje go, co destabilizuje cały Bliski Wschód" - głosi oświadczenie resortu spraw zagranicznych Izraela.

"Społeczność międzynarodowa musi potępić irański reżim i przeciwdziałać temu, by broń atomowa wpadła w ręce tych ekstremistów" - czytamy w dalszej części oświadczenia.

Iran nie uznaje Izraela, a politycy z Teheranu nigdy nie używają nazwy tego państwa, określając je mianem "reżimu syjonistycznego". Tak też mówił na forum ZO ONZ o Izraelu Raisi, który mówił o "okupacyjnym reżimie syjonistycznym, który organizuje terroryzm państwowy, a jego agenda obejmuje mordowanie dzieci i kobiet w Strefie Gazy oraz na Zachodnim Brzegu".

Czytaj więcej

Amir Khan Muttaqi, szef MSZ w rządzie talibów
Szef MSZ rządu talibów chce wystąpić na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Raisi starał się jednocześnie przedstawić Iran jako umiarkowaną siłę w regionie, a USA - jako państwo, które jest na wojnie z całym światem.

- W ciągu ostatniej dekady USA uczyniły błąd modyfikując swoją "wojnę wojen" ze światem, zamiast zmieniać swój sposób życia - mówił prezydent Iranu.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Raisi stwierdził też, że próba westernizacji Bliskiego Wschodu, podjęta przez USA, nie udała się.

Sankcje nałożone na Iran przez USA Raisi określił mianem "zbrodni przeciw ludzkości".