Jednak stawia to nowe wyzwania przed działami HR. Niemal połowa z nich uważa za znaczące utrudnienie brak swobodnej możliwości spotkania się osobistego z uczestnikami procesu rekrutacyjnego. Poza tym trudniej mają osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy.
Kandydat z polecenia
Gospodarka w 2020 roku musiała się zmierzyć z pandemią koronawirusa. Jej wpływ najwyraźniej było widać w pierwszej połowie roku, kiedy wprowadzone zostały pierwsze obostrzenia.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu wynosiła 5,4 proc. W kwietniu wzrosła do 5,8 proc., a w maju do 6 proc. Bezrobocie w grudniu znowu nieznacznie wzrosło, do 6,2 proc., a w lutym już 6,5 proc.
Od marca tego roku bezrobocie zaczęło spadać. Według Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lipcu tego roku 5,8 proc., co oznacza, że w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 0,1 pkt proc.
A spadek bezrobocia oznacza, że firmy zaczęły znów zatrudniać. Kogo poszukiwali pracodawcy? Najchętniej rekrutowano specjalistów zajmujących się handlem i sprzedażą (33 proc. wszystkich ogłoszeń), obsługą klienta (18 proc.), IT (14 proc.), finansami (13 proc.) oraz inżynierią (10 proc.).