Omenaa Mensah kontra autor "Dziewczyn z Dubaju". Sąd karny zdjął knebel

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił postanowienie Sądu Rejonowego zakazujące autorowi książek “Dziewczyny z Dubaju” wypowiadania się publicznie o prezenterce TVN Omenie Mensah.

Aktualizacja: 08.03.2024 14:08 Publikacja: 05.03.2024 16:17

Omenaa Mensah kontra autor "Dziewczyn z Dubaju". Sąd karny zdjął knebel

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Zakaz nałożony na dziennikarza śledczego Piotra Krysiaka w postępowaniu karnym o zniesławienie (art. 212 kodeksu karnego) obowiązywał od listopada 2023 r. Z prywatnym aktem oskarżenia Omenaa Mensah wystąpiła w czerwcu. Uważa, że Krysiak rozpowszechniał o niej nieprawdziwe historie na temat jej życia prywatnego i zawodowego. 

Oprócz prywatnego aktu oskarżenia, w lipcu 2023 r. prezenterka wniosła także pozew cywilny o ochronę dóbr osobistych. Zażądała w nim zaniechania rozpowszechniania oraz usunięcia skutków bezprawnego naruszenia dóbr osobistych, przeprosin i miliona złotych na cel charytatywny. Sąd cywilny zabezpieczył to żądanie zakazem rozpowszechniania książki "Dziewczyny z Dubaju 2” oraz jej fragmentów dotyczących Omeny Mensah.  Nałożył też karę 5 tysięcy złotych za każdy przypadek jego naruszenia. Według pełnomocnika prezenterki, zabezpieczenie obowiązuje i jest w pełni wykonalne. 

Czytaj więcej

Dziewczyny z Dubaju: ile fikcji, ile prywatności

Zniesławienie Omeny Mensah - nieoczekiwany zwrot w sprawie 

W listopadzie 2023 także sąd karny wydał postanowienie zabezpieczające. Nakazał dziennikarzowi „powstrzymanie się od wypowiedzi, komentowania, udostępniania, rozpowszechniania informacji odwołujących się w sposób bezpośredni lub pośredni do osoby Ammy Omeny Mensah w kontekście książki "Dziewczyny z Dubaju 2"”.  

W poniedziałek decyzję sądu karnego I instancji zmienił sąd odwoławczy.

»Sąd Okręgowy w Warszawie X Wydział Karny Odwoławczy na podstawie art. 439 par. 1 pkt. 11 kpk uchyla postanowienie Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa z dnia 9 listopada 2023 r. Postanowienie jest prawomocne”. Więc już na nasze — sędzia zdecydował o zdjęciu ze mnie knebla/zakazu informowania, komentowanie, publikowania, zamieszczania rolek, wpisów na Instagramie, Facebooku czy YouTubie, udzielania wywiadów na temat Ammy Omeny Mensah« - napisał w poniedziałek Piotr Krysiak w mediach społecznościowych.

Według Wirtualnemedia.pl, sędzia Sądu Okręgowego miał powołać się na artykuł kodeksu karnego, z którego wynika, że "niezależnie od granic zaskarżenia i podniesionych zarzutów oraz wpływu uchybienia na treść orzeczenia, sąd odwoławczy na posiedzeniu uchyla zaskarżone orzeczenie, jeżeli (...) sprawę rozpoznano podczas nieobecności oskarżonego, którego obecność była obowiązkowa". 

Pełnomocnicy Omeny Mensah informują, że ponownie wnieśli o ten środek zabezpieczający ze względu na dalsze zachowanie oskarżonego Krysiaka. Sąd będzie rozpatrywał wniosek, tym razem z uwzględnieniem formalnych uwag Sądu Okręgowego. 

Dziewczyny z Dubaju — fikcja czy prawda?

W książce "Dziewczyny z Dubaju 2", będącej kontynuacją powieści Piotra Krysiaka "Dziewczyny z Dubaju", opisano losy ekskluzywnych polskich prostytutek, które brały udział w zagranicznych seks-wyjazdach. Autor wskazywał, że wiele z kobiet jest znanych z telewizji, kolorowych magazynów oraz social mediów. "Jest wśród nich dziennikarka, dziewczyna popularnego piłkarza, partnerka polityka oraz legendy rocka" – twierdził autor.

Piotr Krysiak oświadczył publicznie, że nie promował publikacji nazwiskiem ani wizerunkiem Omeny Mensah.  

Sąd, który udzielił zabezpieczenia wskazał, że roszczenie Omeny Mensah jest uprawdopodobnione. 

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego