Sinovac jest pierwszym koncernem, który ma opublikować wyniki trzeciej fazy testów klinicznych eksperymentalnej szczepionki na COVID-19 - zauważa "South China Morning Post".

Instytut Butantan z Sao Paulo, jedno z centrów badań biomedycznych w Brazylii, przeprowadził trzecią fazę testów klinicznych szczepionki pod roboczą nazwą Coronavac. Dwie dawki szczepionki podano 9 tysiącom ochotników. Testy wykazały, iż szczepionkę można stosować bezpiecznie.

Na razie jednak Instytut Butantan nie opublikuje wyników badań dotyczących efektywności Coronavac - te dane będą dostępne dopiero po przetestowaniu szczepionki przez wszystkich, 15 tysięcy ochotników.

Sekretarz ds. zdrowia stanu Sao Paulo, Jean Gorinchteyn stwierdził tymczasem, że wydaje się, iż po podaniu szczepionki Coronavac w organizmie pojawiają się przeciwciała chroniące przed COVID-19. Stan Sao Paulo ma nadzieję, że do końca roku Coronavac zostanie dopuszczona do użycia na terenie stanu. Szczepienia zaczęłyby się wówczas na początku 2021 roku.

W Brazylii wykryto ponad 5,2 mln zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 - tylko w Indiach i USA liczba wykrytych zakażeń jest większa.

Wkrótce wstępne wyniki trzeciej fazy testów klinicznych mają przedstawić AstraZeneca i Pfizer.

Firma Moderna ma przedstawić wyniki testów swojej eksperymentalnej szczepionki w listopadzie.

W przyszłym miesiącu mogą także pojawić się wstępne wyniki trzeciej fazy testów klinicznych rosyjskiej szczepionki Sputnik V.