Niestety, wskutek chorób płuc, w tym raka płuca, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, astmy czy też samoistnego włóknienia płuc umierają każdego roku tysiące Polaków. W ostatnim roku swoje żniwo zebrał Covid-19, w wyniku którego do tej pory życie w Polsce straciło ponad 50 tys. osób.

Problemy oddechowe dają się szczególnie we znaki w dobie pandemii koronawirusa. Z powikłaniami ze strony układu oddechowego chorzy borykają się jeszcze przez dłuższy czas po chorobie – nawet gdy już dawno otrzymali negatywny wynik testu. W skrajnych przypadkach choroba prowadzi do przeszczepienia płuc.

Z końcem marca rozpoczynamy drugą edycję akcji społecznej #oddychaj, w ramach której skupimy się nad diagnozowaniu i leczeniu takich chorób, jak astma, alergia, rak płuc czy właśnie powikłania po Covid-19. Podkreślimy także znaczenie profilaktyki zdrowotnej, która mogłaby doprowadzić do zmniejszenia skali zachorowań na choroby układu oddechowego oraz zastanowimy się, które działania mają wpływ na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.