W ubiegłym tygodniu w Ministerstwie Zdrowia odbył się sztab kryzysowy dotyczący sytuacji epidemicznej. Po zakończeniu spotkania Niedzielski poinformował o najważniejszych podjętych decyzjach. "Przygotowujemy bufor łóżek pediatrycznych oraz zwiększoną aprowizację leków - przede wszystkim antywirusowych ale i antybiotyków, w nowym roku wprowadzamy testy różnicujące grypę, RSV i COVID-19" - oświadczył.

Czytaj więcej

Ministerstwo Zdrowia: W szpitalach bardzo szybko zapełniają się łóżka dla dzieci

W rozmowie z TVN szef resortu zdrowia poinformował, że w tygodniu przed świętami odnotowano 300 tys. zakażeń grypą. 

- Dziennie jest około 40, blisko 50 tys. zachorowań. Tak było w najgorszych czasach pandemii. Absolutnie to nie jest ta sama skala, być może w pediatrii mamy trudniejszą sytuację, bo zachorowania grypowe, z którymi mamy teraz do czynienia, w większym stopniu częściej dotyczyły dzieci. Szpitale pediatryczne są w większym stopniu zajęte - mówił Niedzielski.

- Dwa lata izolacji spowodowały, że nie mieliśmy normalnego kontaktu z patogenami, w związku z tym nasze układy odpornościowe się odzwyczaiły od wirusa, chociażby grypy - powiedział minister.

Niedzielski przyznał, że odnotowano większy popyt na leki niż w ostatnich latach. Występują lokalne braki, ale krajowe zapasy mają być na kilka miesięcy.

- Nie jesteśmy w żadnym apogeum grypy, tylko to apogeum będzie miało miejsce, tak jak w poprzednich latach, na przełomie lutego i marca, co oznacza, że my dopiero się rozpędzamy - mówił.

- Wtedy możemy dojść do liczby już nie 300 tysięcy tygodniowo zachorowań na grypę, tylko stosunkowo większej - dodał.

Niedzielski wypowiedział się również na temat swojej politycznej przyszłości. - Jestem członkiem rządu PiS, w związku z tym to jest jedyna możliwa opcja - mówił o starcie w wyborach parlamentarnych w przyszłym roku.