Badanie, które zostało opublikowane w magazynie medycznym "Lancet" dotyczyło setek pacjentów z chińskiego miasta Wuhan. Jest to jedna z niewielu analiz, która sprawdza długotrwałe objawy zakażenia koronawirusem.

Stwierdzono, że najczęstszymi objawami było zmęczenie lub osłabienie mięśni. Zgłaszano również trudności ze spaniem.

- Ponieważ Covid-19 jest nową chorobą, dopiero zaczynamy rozumieć niektóre z jej długofalowych skutków dla zdrowia pacjentów - powiedział główny autor badania Bin Cao z Narodowego Centrum Medycyny Oddechowej.

Profesor podkreślił, że potrzeba jest stałej opieki nad pacjentami po wypisaniu ich ze szpitala, szczególnie tymi, którzy ciężko znosili chorobę.

Badanie objęło 1733 pacjentów z Covid-19 wypisanych ze szpitala Jinyintan w Wuhan między styczniem a majem ubiegłego roku.

Pacjenci, którzy mieli średnio 57 lat, byli odwiedzani między czerwcem a wrześniem i odpowiadali na pytania dotyczące ich objawów i jakości zdrowia. Naukowcy przeprowadzali również badania fizyczne i testy laboratoryjne

Badanie wykazało, że 76 procent pacjentów, którzy wzięli udział w obserwacji (1265 z 1655) stwierdziło, że nadal mają objawy.

Zmęczenie lub osłabienie mięśni było zgłaszane przez 63 procent, a 26 procent miało problemy ze snem.