Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 12.01.2021 12:12 Publikacja: 12.01.2021 11:44
AstraZeneca złożyła we wtorek wniosek do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o warunkową autoryzację szczepionki.
Foto: AFP
Korespondencja z Brukseli
AstraZeneca złożyła we wtorek wniosek do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o warunkową autoryzację szczepionki. - Jest szansa na wydanie decyzji 29 stycznia - powiedziała Sandra Gallina, dyrektor generalna w Dyrekcji ds. Zdrowia Komisji Europejskiej. Włoszka jest główną negocjatorką unijną umów z koncernami farmaceutycznymi na dostawy szczepionek do 27 państw członkowskich. Wszystkie, w tym Polska, zgodziły się, żeby zakupów dokonywać wspólnie, co pozwala na zwiększenie siły przetargowej i uzyskanie niższych cen. Na razie UE ma zagwarantowane 600 mln dawek od BioNTech/Pfizer, 160 mln od Moderny i - prawdopodobnie już niedługo - 400 mln od AstraZeneca. Liczba dawek od BioNTech/Pfizer może być natychmiast zwiększona, bo EMA autoryzowała wykorzystanie 6 zamiast 5 dawek z każdej fiolki. Państwa członkowskie mogły same zdecydować o podaniu 6. dawki, ale bez zgody EMA nie miałyby na to gwarancji ze strony producenta. Innymi słowy, gdyby coś poszło źle ze szczepieniami, nie mogłyby dochodzić odszkodowań od BioNTech/Pfizer.
Obecnie jedną piątą wszystkich przypadków nowotworów u mężczyzn stanowi rak prostaty. Interesować powinni się nim również synowie i bracia kobiet chorujących na raka piersi i jajnika – wynika z badań naukowych.
Przejście z pracy przy tradycyjnym mikroskopie na analizę obrazu cyfrowego to przeskok, który umożliwia szybsze i dokładniejsze diagnozowanie nowotworów.
Środowisko psychiatrów apeluje o rozszerzenie programu lekowego dla osób cierpiących na depresję lekooporną. Z problemem lekooporności zmaga się ok. 30 proc. pacjentów chorujących na depresję. To nawet 450 tys. osób.
- Leczymy chore kobiety, które dzięki terapii zachodzą w ciążę i rodzą dzieci. Kiedyś to było nie do pomyślenia przy mukowiscydozie, gdzie oczekiwana długość życia wynosiła nieco ponad 40 lat – mówi prof. Marcin Czech.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W drugiej połowie przyszłego roku terytorium całej Polski mogą pokryć centra zdrowia psychicznego, które zapewnią dzienną opiekę specjalistyczną dla pacjentów z problemami psychicznymi na danym obszarze.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Biznes płaci w zjednoczonej Europie o 80 proc. większe rachunki za energię niż w Ameryce i o 55 proc. większe niż w Chinach. Polska chce w pierwszym półroczu 2025 roku zacząć to zmieniać.
Choć 2024 r. powoli przechodzi do przeszłości, to spora część uruchomionych w nim przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości programów wsparcia firm z wykorzystaniem Funduszy Europejskich jest wciąż dostępna.
Firmy, które mają bądź pracują nad technologiami i produktami z potencjałem, by odmienić nasze życie, mogą liczyć na potężne wsparcie unijne już na początku prac, gdy trudno o inwestora prywatnego. Niestety wciąż mało z nich o tym wie.
Sądowe ubezwłasnowolnienie mają zastąpić instrumenty wspieranego podejmowania decyzji przez osoby wymagające pomocy przy czynnościach prawnych.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
Dane dotyczące zdrowia psychicznego młodzieży w Polsce nie napawają optymizmem. Coraz częściej zwraca się uwagę, że do poważnych kryzysów psychicznych młodych ludzi przyczyniają się media społecznościowe, w których promowane są niekiedy destrukcyjne zachowania. Jak im zapobiegać?
Rządzący porządkiem instytucjonalnym UE traktat lizboński podpisano 13 grudnia 2007 r. i dwa lata później wszedł w życie. Po 15 latach warto się przyjrzeć nie tylko literze, ale i praktyce stosowania tego kontrowersyjnego od samego początku traktatu. Być może niektórych problemów udałoby się uniknąć, gdyby na początku uważniej słuchano Polski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas