- Jeśli termin podania drugiej dawki opóźni się, jest ryzyko - przyznał Sahin.

Z danych, jakimi dysponuje BioNTech wynika, że szczepionka zaczyna zapewniać ochronę w 12 dniu od jej podania.

Ochrona ta może jednak "zmniejszyć się, jeśli druga dawka nie zostanie podana w ciągu trzech lub czterech, lub sześciu tygodni" - zastrzega Sahin.

Producent zaleca, aby drugą dawkę szczepionki Pfizer/BioNTech podawać po 21 dniach.

W przypadku podania dwóch dawek skuteczność tej szczepionki ma wynosić - jak wykazały testy kliniczne - 95 procent.

- Nie mam wątpliwości, że odporność zostanie wzmocniona dzięki drugiej dawce niezależnie od tego czy podamy ją po trzech, czterech czy sześciu tygodniach - zaznaczył Sahin.

Dyrektor zarządzający BioNTech zastrzegł jednak, że preferowane powinno być podanie drugiej dawki szczepionki po 21 dniach od podania pierwszej dawki.

Sahin podkreślił, że rządy i instytucje odpowiedzialne za ochronę zdrowia powinny dokonać własnej analizy strat i zysków związanych z opóźnianiem podawania drugiej dawki szczepionki, aby zaszczepić pierwszą dawką więcej osób w krótszym czasie. Opóźnianie podawania drugiej dawki szczepionki planuje m.in. Wielka Brytania.

W Polsce rząd od początku szczepień na COVID-19 tworzy rezerwę dla osób, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki - trafia do niej ok. połowy szczepionek, które co tydzień docierają do kraju.

Sahin zapowiedział też, że w lutym BioNTech ma dysponować wynikami badań, które wskażą w jakim zakresie szczepionka Pfizera/BioNTech chroni przed bezobjawowym zakażeniem koronawirusem.