Speranza powiedział dziennikarzom, że wariant, który wykazuje się większą zakaźnością niż oryginalny szczep, jest "wszechobecny wśród najmłodszej grupy wiekowej" we Włoszech.

W ostatnich tygodniach we Włoszech liczba zakażeń wykrywanych wśród młodych ludzi przewyższyła liczbę zakażeń wykrywanych wśród seniorów co stanowi odwrócenie trendu obserwowanego w czasie pierwszej fali epidemii we Włoszech z wiosny 2020 roku.

We Włoszech wykryto jak dotąd blisko 3 mln zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Z wyliczeń Silvio Brusaferro, prezesa włoskiego Naczelnego Instytutu Zdrowia wynika, że 18 lutego 54 proc. zakażeń koronawirusem wykrytych we Włoszech było wywołanych brytyjskim wariantem koronawirusa. Brusaferro dodał, że obecnie odsetek ten byłby wyższy.

Za 4,3 proc. zakażeń we Włoszech odpowiedzialny ma być tzw. brazylijski wariant - P.1. Ten wariant ma występować zwłaszcza w środkowym Włoszech, w tym w rejonie Rzymu.

Tylko 0,4 proc. zakażeń wywołanych jest wariantem z RPA (B.1.352).

Od czwartku Bolonia, 400-tysięczne miasto, zostanie do 21 marca objęte tzw. czerwoną strefą co oznacza wprowadzenie tam ścisłego lockdownu - zamknięte zostaną restauracje, kawiarnie i sklepy - z wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii i aptek.

W sobotę premier Włoch Mario Draghi wydał rozporządzenie nakazujące zamknięcie wszystkich szkół podstawowych, przedszkoli i żłobków w regionach uznanych za czerwone strefy.

Jednocześnie, od 27 marca, w tzw. żółtych strefach otwarte mogą zostać w reżimie sanitarnym kina i teatry, przy czym zajętych może być w nich maksymalnie 25 proc. miejsc.

Zamknięte pozostają siłownie i baseny. W kraju obowiązuje godzina policyjna od 22 do 5 rano i zakaz podróżowania pomiędzy regionami kraju.