Słabe widoki dla Niemiec w 2024 r. po cięciu wydatków budżetowych

Trzy instytuty badania koniunktury obniżyły prognozy gospodarki Niemiec w 2024 r. po zmianach w budżecie na kolejny rok. Ocena przyszłego roku przez Bundesbank też gorsza.

Publikacja: 17.12.2023 09:24

Słabe widoki dla Niemiec w 2024 r

Słabe widoki dla Niemiec w 2024 r

Foto: Bloomberg

Instytuty Ifo z Monachium, RWI z Essen i DIW z Berlina obniżyły swe prognozy wzrostu w przyszłym roku o 0,3 — 0,6 pkt proc. wobec przewidywań z września z powodu niepewności konsumentów i firm, podsyconej kilkoma tygodniami kryzysu budżetowego, który opóźni odrodzenie gospodarki. Ifo spodziewa się teraz wzrostu o 0,9 proc. PKB, a nie o 1,4 proc., RWI o 0,8 proc. zamiast 1,1 proc., a DIW o 0,6 zamiast 1,2 proc. Najbardziej pesymistyczny jest instytut IW z Kolonii, który dla bieżącego i następnego roku przewiduje recesję 0,5 proc. PKB.

- Ta niepewność opóźnia odrodzenie, bo zwiększa chęć konsumentów do oszczędzania, i ogranicza gotowość firm i właścicieli prywatnych majątków do inwestowania — podkreślił Timo Wollmershäuser, szef działu prognoz monachijskiej placówki w relacji Reutera.

Czytaj więcej

W Niemczech nie ma już kto pracować. "Utracimy dobrobyt"

Ifo podwyższył minimalnie swą prognozę dla 2025 r., bo gospodarka jest na drodze do odrodzenia, pojawia się znów siła nabywcza, popyt powinien rosnąć, a stopy procentowe maleć. Dwa pozostałe instytuty przewidują gorszy rok.

Zmniejszenie budżetu niepokoi analityków

Niepewność wokół rządowych finansów zmalała nieco w połowie tygodnia po dojściu przez partie koalicyjne do porozumienia o zmniejszeniu budżetu w 2024 r. poprzez cięcie subwencji na działania szkodzące klimatowi, ograniczenie federalnych darowizn i wydatków części resortów. Szef Ifo, Clemens Füst uznał to za krok w dobrym kierunku, ale jego zdaniem zabrakło odpowiedzi na liczne pytania, np. czy dojdzie do wystarczających inwestycji. Marcel Fratzscher z DIW, uznał, że „umowa o budżecie na 2024 r. jest zgniłym kompromisem i zmarnowaną ogromną okazją przygotowania Niemiec na przyszłość”.

Po kilku tygodniach przepychanek partie koalicyjne postanowiły zmniejszyć wydatki z budżetu w 2024 r. o 12 mld euro i o 45 mld w budżetach do 2027 r. W piątek Bundestag przyjął nowelizację budżetu na ten rok i zawiesił tzw. hamulec zadłużania się, ograniczający wzrost długu publicznego o 0,35 proc. PKB rocznie, z powodu wojny w Ukrainie, która stworzyła nadzwyczajną sytuację, a rząd musi znaleźć dodatkowe 17 mld euro W budżecie na 2024 r. przywrócono ten hamulec.

Czytaj więcej

Olaf Scholz obiecuje szybką korektę projektu budżetu na 2024 r.

Bundesbank w grudniowej prognozie stwierdził, że gospodarka niemiecka skurczy się trochę w tym roku i mało wzrośnie w przyszłym, bo popyt zagranicą jest słaby, rządowe subwencje do przekształceń ekologicznych zostały ograniczone, a wysokie stopy procentowe hamują działalność. Ta prognoza jest gorsza niż w innych krajach, bo skończył się boom nakręcany niskimi stopami, tanią energią i dobrym eksportem.

Bank centralny z Frankfurtu zakłada, że inflacja (HIPC) wyniesie w tym roku 6,1 proc. i będzie maleć do 2,7 proc. 2,5 i 2,2 proc. w trzech następnych latach. Z kolei wzrost gospodarczy wyniesie minus 0,1 proc. w tym roku, a następnie 0,4 proc., 1,2 proc i 1,3 proc w 2026 r.

Dane gospodarcze
Inflacja w marcu wyższa, niż sądzono. GUS podał nowe dane. Co drożeje najbardziej?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dane gospodarcze
EBC nadal gotowy do cięcia stóp w czerwcu. „Mamy teraz trend dezinflacyjny”
Dane gospodarcze
Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano. Nie będzie cięć stóp w czerwcu?
Dane gospodarcze
Agencja Fitch obcięła perspektywę ratingu Chin do negatywnej
Dane gospodarcze
Inflacja na Ukrainie hamuje. Jest najniższa od czterech lat