Reklama
Rozwiń

Wskaźnik BIG najwyższy od stycznia 2010 roku

Wskaźnik BIG, mierzący poziom bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej, wyniósł na koniec sierpnia 14,11 pkt. To najwyższy poziom od stycznia 2010 r. - wynika z cyklicznego badania Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Publikacja: 10.09.2013 12:02

"Trzy miesiące temu byliśmy bardzo ostrożni w ocenie, czy wzrost Wskaźnika BIG, czyli poziomu bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej oznacza ożywienie, czy chwilowe odbicie. Teraz możemy potwierdzić, że sytuacja gospodarcza wyraźnie się poprawia" - ocenił cytowany w komunikacie prezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand.

"W kolejnych miesiącach oczekujemy utrzymania tego pozytywnego trendu. Ożywienie gospodarcze, w ocenie firm, przekładać się będzie również na wzrost zatrudnienia i inwestycji" - dodał.

Z zaprezentowanego we wtorek badania wynika, że wskaźniki obrazujące nastroje przedsiębiorców wzrosły w niemal każdej z branż. "Wyjątkiem jest branża turystyczna, ale poziom bezpieczeństwa prowadzenia działalności w tym sektorze był już wcześniej wysoki" - zaznaczyli eksperci BIG InfoMonitora.

"Na szczególną uwagę zasługuje wzrost odnotowany w branży budowlanej. Wskaźnik BIG dla budownictwa wzrósł o blisko 11 pkt do poziomu 13,52 pkt. To znaczący wzrost, bo przez wiele miesięcy oscylował wokół zera" - podkreślono.

Eksperci stwierdzili, że mimo tak dobrych wyników, polskie firmy nadal mają problemy z terminowym otrzymywaniem płatności. Zdaniem 80 proc. badanych zatory płatnicze stanowią poważną przeszkodę w prowadzeniu działalności, a 55 proc. ankietowanych uznaje ten problem za często występujący w ich branży. "Co jednak ważne, udział negatywnych opinii w obu tych kategoriach spadł w porównaniu do poprzedniego badania" - napisano.

Reklama
Reklama

"Na pewno nie można powiedzieć, że problemy z terminowym regulowaniem płatności są już za nami. To nadal jest poważna przeszkoda w prowadzeniu działalności. Niemniej jednak poprawa koniunktury gospodarczej powinna poprawić sytuację finansową firm, a co za tym idzie terminowość płatności" - ocenił cytowany w komunikacie wiceprezes BIG InfoMonitora Marcin Ledworowski.

W raporcie wskazano ponadto, że 64 proc. badanych firm wysoko ocenia zdolność do terminowego regulowania płatności przez inne podmioty w swojej branży. "Niestety od ostatniego badania o 3 pkt proc. do poziomu 36 proc. wzrósł udział firm, które oceniają, że suma przeterminowanych należności, z jakimi zalegają na ich rzecz kontrahenci, przekracza 100 tys. zł" - czytamy w raporcie.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama