Korea Północna mierzy się obecnie z pierwszym, oficjalnie potwierdzonym, ogniskiem zakażeń koronawirusem. O pierwszych potwierdzonych zakażeniach władze kraju informowały w ubiegłym tygodniu.

Koordynujący walkę z epidemią sztab kryzysowy informuje, że łączna liczba osób, u których wykryto symptomy zakażenia, wzrosła o 269 510 i wynosi obecnie 1 483 060. Zmarło jak dotąd 56 osób z objawami zakażenia - podaje KCNA.

Północnokoreańska agencja nie podaje u ilu z osób z symptomami zakażenia potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Czytaj więcej

Korea Północna: Kim Dzong Un nakazał armii pomoc w dostawie leków

KCNA informuje natomiast, że "potężna siłą" korpusu medycznego północnokoreańskiej armii została skierowana do poprawy zaopatrzenia w leki w aptekach w Pjongjangu. Dzień wcześniej polecenie takie wydał przywódca kraju, Kim Dzong Un. To właśnie Pjongjang jest epicentrum ogniska epidemii wykrytego w Korei Północnej - tu miały mieć miejsce pierwsze zakażenia.

Agencja KCNA informuje też, że czołowi przedstawiciele Biura Politycznego rządzącej krajem monopartii, Partii Pracujących Korei, odwiedzali apteki i placówki zajmujące się dystrybucją leków, aby sprawdzić czy dysponują one zapasami odpowiadającymi na potrzeby mieszkańców. Kim Dzong Un wyrażał się wcześniej krytycznie o nieefektywnej dystrybucji leków.

1 483 060

U tylu mieszkańców Korei Północnej wykryto jak dotąd objawy zakażenia koronawirusem

Ponadto władze Korei Północnej podejmują próby wykrywania lokalnych ognisk zakażeń, kierując do tego zadania 11 tys. pracowników ochrony zdrowia, nauczycieli oraz studentów medycyny, którzy mają "intensywnie badać wszystkich mieszkańców" w całym kraju.

KCNA zapewnia jednocześnie, że mimo zarządzonego w kraju lockdownu "określone sektory gospodarki narodowej kontynuują działanie" przy zastosowaniu reżimu sanitarnego.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

WHO alarmuje, że wirus może bardzo gwałtownie rozprzestrzeniać się w Korei Północnej, która nie uruchomiła programu szczepień na COVID-19 i odmówiła przyjęcia pomocy międzynarodowej.