Ron Baron, jeden z głównych udziałowców Tesli stwierdził, że producent elektrycznych samochodów będzie do 2030 największym z producentów aut na świecie. Do 2030 roku Tesla, według Barona, będzie miała 1 bilion dolarów przychodu.

- Myślę, że to może być 500 miliardów z baterii, 500 miliardów z samochodów. Daję tu szansę pół na pół – mówił Ron Baron w programie telewizji CNBC.

Według Barona, który jest założycielem Baron Capital, funduszu zarządzającego aktywami wartymi 28,3 mld dolarów, Tesla w najbliższych latach będzie błyskawicznie rosnąć. W ciągu trzech lat ma mieć 60 mld dolarów przychodów (w 2017 roku miała 11,75 mld dolarów przychodu, w 2016 zaś 7 mld).

- To będzie największa firma samochodowa. Sądzę, że będzie sprzedawać 10-15 milionów aut rocznie – przewidywał Ron Baron, puszczając wodze optymizmu w programie.

Optymizm może być uzasadniony – w trzecim kwartale 2018 roku Tesla wyprodukowała 80 142 pojazdy, czyli o 50 procent więcej niż w drugim kwartale (który był rekordowy). W tej liczbie zawarte są 53 239 sztuki Modelu 3, czyli pojazdu adresowanego do masowego odbiorcy.

Ron Baron zauważył także, że dla producenta aut byłoby najlepiej, gdyby Elon Musk (założyciel firmy) zdecydowanie rzadziej tweetował.

- Inwestorzy skorzystaliby, gdyby było mniej komunikatów – stwierdził Baron.

W zeszły tygodniu SEC ukarał Muska za jego tweety z sierpnia, w których twierdził, że jest gotów wyprowadzić Teslę z giełdy. Ostatecznie kosztowało to Muska 20 milionów dolarów kary (plus 20 milionów kary dla Tesli) i konieczność ustąpienia ze stanowiska prezesa na minimum 3 lata. Dodatkowo Tesla musi powołać dwóch niezależnych dyrektorów do zarządu i monitorować tweety i pozostałą komunikację publiczną Elona Muska.

Zarówno zdaniem Rona Barona, jak i Elona Muska, Tesla zbliża się już do granicy samofinansowania i, być może, zyskowności. Byłaby to dobra wiadomość biorąc pod uwagę fakt, że od 2010 roku spółka przyniosła zysk w łącznie tylko dwóch kwartałach.

Autopromocja
Podwajamy subskrypcje

Kup kwartalną e‑prenumeratę, a my przedłużymy okres Twojej subskrypcji

KUP TERAZ

Dla porównania – w kwartale zakończonym 30 czerwca bieżącego roku japoński producent Toyota tylko w USA sprzedał 746 135 pojazdów. Toyota jest trzecim producentem aut na świecie i w 2017 roku jej światowa sprzedaż sięgnęła 10,2 mln pojazdów. Największym producentem jest sojusz Renault i Nissana (razem z Mitsubishi), który w 2017 roku sprzedał 10,61 mln aut.