Właściciel Grupy Renova, który wraz ze swoimi firmami figuruje na amerykańskiej czarnej liście, zapowiedział pozwanie OFAC (w amerykańskim departamencie finansów kontroluje zagraniczne aktywa – red.) do międzynarodowego sądu. Nie ujawnił, czy będzie to sąd w Londynie, do niedawna ulubiony organ wymiaru sprawiedliwości wśród bogatych Rosjan.

- Moje stanowisko jest takie - sankcje są bezprawne i niesprawiedliwe, będziemy się sądzić - cytuje bogacza agencja Prime. Wekselberg ogłosił to dzisiaj podczas międzynarodowego forum inwestycyjnego „Otwarte inwestycje” w Moskwie.

Andriej Sztorch oficjalny przedstawiciel Renova wyjaśnił, że nie chodzi o typowy proces sądowy, ale o zażalenie włączenia oligarchy i jego firm do objętych sankcjami USA.

Czytaj także: Biały Dom zajął rezydencje rosyjskiego oligarchy 

„Będziemy to skarżyć w uzgodnionym porządku. Już pracuje nad tym kancelaria prawna, która będzie dochodzić zdjęcia sankcji, zgodnie z ustalonym przez departament finansów USA porządkiem”.

Wekselberg i jego grupa Renova znalazły się w kwietniu na czarnej liście (tzw. lista SDN). Oznaczało to zablokowanie kont w amerykańskich bankach, zakaz finansowania się za oceanem, zakaz prowadzenia przez Rosjan biznesu w USA i zakaz dla amerykańskich firm kontaktów biznesowych z Renovą i Wekselbergiem.

Wekselberg urodzony 61 lat temu w rodzinie ukraińsko-żydowskiej w Drohobyczu, należy do wąskiego grona najbliższych prezydentowi Rosji oligarchów. Inżynier transportu. Działa w branży paliwowej, aluminiowej i energetycznej. Największy majątek zbił na sprzedaży Rosnefti akcji koncernu TNK-BP. Wraz z dwoma innymi bogaczami - Michaiłem Fridmenam i Leonidem Blawatnikiem (wyemigrował do USA) mieli połowę akcji koncernu.

Majątek Wekselberga w 2017 r. Forbes oceniał na 12,7 mld dol., co dawało mu 10 miejsce w Rosji i czyniło setnym bogaczem naszego globu. W marcu 2017 r. został obywatelem Cypru, licząc, że to go ochroni przed sankcjami.