Konferencja „Davos na Pustyni” ma odbyć się w dniach 23-25 października w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej. Ta impreza jest traktowana przez saudyjskiego następcę tronu Mohammeda bin Salmana jako doskonała okazja do zaprezentowania pustynnego królestwa jako gospodarki mającej ambitne plany modernizacyjne. Skandal wokół zaginięcia (i prawdopodobnego morderstwa) saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggiego sprawił jednak, że wielu przedstawicieli branży finansowej zaczęło dystansować się od Arabii Saudyjskiej i konferencji FII. Chcą uniknąć wiązania ich z reżimem, którego funkcjonariusze najprawdopodobniej zamordowali Khashoggiego w swojej placówce dyplomatycznej.

W ostatnich dniach udział w „Davos na Pustyni” odwołali m.in.: Jamie Dimon, prezes banku JPMorgan Chase, Stephen Schwarzman, szef firmy inwestycyjnej Blackstone, Larry Fink, prezes firmy inwestycyjnej Blackrock, Bill Ford, prezes koncernu Ford, Dara Khosrowshahi, prezes Ubera, Ajay Banga, prezes firmy MasterCard, Bob Bakish, prezes koncernu Viacom i Jim Yong Kim, szef Banku Światowego. Część z tych firm (np. Uber i Blackrock) prowadzi na szeroką skalę interesy z saudyjskimi instytucjami finansowymi, więc odwołanie obecności ich prezesów na konferencji mogło być dla władz w Rijadzie wstrząsem. W saudyjskich mediach pojawiły się już m.in. wezwania do bojkotu Ubera.

Jak na razie wszystko wskazuje jednak, że konferencja nie spotka się z totalnym bojkotem. Nie odwołał swoich planów uczestnictwa w niej m.in. Steven Mnuchin, amerykański sekretarz skarbu (jego szef, prezydent USA Donald Trump, stwierdził w poniedziałek, że zabójstwa Khashoggiego winni byli prawdopodobnie ludzie chcący zaszkodzić saudyjskiemu następcy tronu).

Nie odwołała też wizyty Christine Lagarde, dyrektor wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Na konferencji mogą być obecni również: Joe Kaeser, prezes Siemensa, Tidjane Thiam, prezes Credit Suisse i Jean-Bernard Lévy, prezes EDF. Organizatorzy konferencji deklarują, że jak dotąd swoją obecność na niej zadeklarowało 150 osób reprezentujących 140 spółek oraz instytucji.