Reklama
Rozwiń
Reklama

Francja: Grzywny za płatniczego żółwia

Wiceminister gospodarki Francji Agnes Pannier-Runacher ogłosiła nazwy 3 firm ukaranych grzywnami za nieterminowe regulowanie należności w stosunkach z innymi firmami.

Aktualizacja: 06.05.2019 16:19 Publikacja: 06.05.2019 16:16

Francja: Grzywny za płatniczego żółwia

Foto: Fotorzepa Filip Frydrykiewicz

Producent cementu Calcia z grupy HeidelbergCement musi zapłacić 670 tys. euro, firma transportowa France Manche 501 tys., a ubezpieczeniowa MMA IARD - 500 tys. To pierwsze we Francji podmioty ukarane grzywnami minimum 500 tys. euro za opóźnione płacenie za faktury innych firm. 

Górna granica takich kar ustalonych przez urząd konkurencji, Generalną Dyrekcję ds. Konkurencji, Konsumpcji i Zwalczania Oszustw (DCCCRF) wzrosła do 2 mln euro z 375 tys. po przegłosowaniu pod koniec 2017 r. w parlamencie ustawy o przejrzystości. Kary według nowych stawek są wymierzane wobec płatników faktur wystawionych po tej dacie - podał Reuter.

W ubiegłym roku urząd DGCCRF powiadomił kontrolowane firmy o wydaniu 263 decyzji o zastosowaniu sankcji na łączną sumę 17,2 mln euro.

„Te kontrole są priorytetową działalnością urzędu, bo opóźnienia w regulowaniu płatności mogą prowadzić do bankructwa firm, zwłaszcza małych i średnich, pozbawiając ich płynnych środków" - oświadczył resort gospodarki i finansów.

RP.PL i The New York Times!

Kup roczną subskrypcję w promocji - duet idealny i korzystaj podwójnie!

Zyskujesz:

- Roczny dostęp do The New York Times, w tym do: News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

- RP.PL — rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i świata z dodatkową weekendową porcją błyskotliwych tekstów magazynu PLUS MINUS.

Reklama
Biznes
Spór o przepisy antynikotynowe na szczycie WHO w Genewie
Biznes
Superman #1 z pierwszego nakładu DC najdroższym komiksem w historii
Biznes
Autoportret Fridy Kahlo sprzedany za 55 mln dolarów. To rekord dla dzieła stworzonego przez kobietę
Biznes
Plan USA dla Ukrainy, AI uderza w copywriterów i impas na COP30
Materiał Promocyjny
Jak budować strategię cyberodporności
Biznes
Wojna Putina zatapia stocznie Rosji. Nie płacą i zwalniają
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama