Minister środowiska Henryk Kowalczyk potwierdził wcześniejsze doniesienia o tym, że rząd planuje wprowadzić opłaty kaucyjne za butelki PET, a także wszelkie inne opakowania z tego tworzywa. Ma ona zachęcić producentów i konsumentów do recyklingu oraz ograniczania użycia plastiku. 

Czytaj także: Żywiec Zdrój wprowadza butelkę w całości z PET z recyklingu 

Jak zapowiedział minister w wywiadzie dla „Super Expressu”, każda butelka PET będzie obciążona kaucją w wysokości 10 groszy. To spowoduje, że napoje i produkty zapakowane w plastik zdrożeją, ale konsument będzie mógł odzyskać te pieniądze, odnosząc butelkę czy opakowanie do sklepu, punktu skupu lub automatu.

- Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której to wprowadzający na rynek opakowania powinien płacić za ich utylizację i za ich zebranie – tłumaczył Kowalczyk w wywiadzie. 

Czytaj także: W Krakowie powstał pierwszy w Polsce butelkomat. 10 groszy za butelkę 

Jak podkreślił, ekonomiczna motywacja oddania towaru PET do punktu skupu ma pomóc w selektywnej zbiórce odpadów oraz ponownym wykorzystaniu surowców. Zyskają na tym gminy, które zostaną odciążone od kosztów zbierania odpadów, a co za tym idzie – również konsumenci. 

To może również przygotować rynek do rewolucyjnych zmian, które mają niebawem nastąpić w całej Unii Europejskiej. Wielkimi krokami zbliża się bowiem zakaz plastiku, który przyjął w marcu tego roku Parlament Europejski. Zgodnie z nową dyrektywą, od 2021 roku zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży jednorazowego plastiku, w tym talerzy, sztućców, słomek i patyczków do czyszczenia uszu. Z kolei do 2029 roku wszystkie butelki były musiały być wytwarzane w co najmniej 90 proc. z tworzywa pochodzącego z recyklingu.