Ponad 6 milionów telefonów zamiast zalegać na wysypiskach zamieniło się w medale olimpijskie. Dokładnie rok przed rozpoczęciem Igrzysk komitet organizacyjny pokazał, jak będą wyglądać medale i poinformował, że powstały one w wyniku odzyskania surowców z urządzeń elektronicznych. Oznacza to, że akcja, którą komitet organizacyjny rozpoczął w kwietniu 2017 roku zakończyła się całkowitym sukcesem.
Kampania „Medal dla każdego” trwała dwa lata. Każdy mógł przekazać zużyte czy zepsute urządzenie elektroniczne na rzecz organizacji Igrzysk. Łącznie udało się zebrać 80 tysięcy ton urządzeń, w tym 6,21 miliona telefonów. Z tej masy odpadów udało się odzyskać 32 kilogramy złota, 3,5 tony srebra i 2,2 tony brązu. Z odzyskanych metali i stopów udało się wyprodukować około 5 tysięcy medali, czyli tyle ile będzie potrzeba w czasie Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Tokio 2020.
Medale zostały zaprojektowane przez Junichi Kawanishiego, który wygrał prawo do ich stworzenia w konkurencji z ponad 400 innymi projektantami. Medale mają symbolizować szorstkie, wielokrotnie szlifowane kamienie, świecące jasno i odzwierciedlające w ten sposób drogę sportowca od początkującego do mistrza olimpijskiego.
Przy okazji prezentacji medali na rozpoczynające się 24 lipca 2020 roku igrzyska, udało się Japończykom pokazać, jak dużo korzyści może dać wtórna przeróbka odpadów.