Co najmniej dwanaście koncernów farmaceutycznych na całym świecie pracuje nad skutecznymi sposobami leczenia zakażenia koronawirusem 2019-nCoV. Naukowcy szukają zarówno szczepionki dla zdrowych, jak i leków antywirusowych, które mogłyby pomóc zakażonym.

Czytaj także: Wirus w Chinach: Rośnie liczba ofiar. Chorych blisko 30 tys.

- To zajmie co najmniej 12 do 18 miesięcy, co oznacza, że w obecnej sytuacji, przynajmniej w Chinach, nie przyniesie to korzyści – twierdzi, cytowany przez Reuters, Thomas Breuer, szef działu szczepionek w GlaxoSmithKline.

Koncerny farmaceutyczne mogą, oczywiście, liczyć na szybszą ścieżkę akceptacji leków (i skrócenie np. obowiązkowych testów) dla osób już zakażonych, niż w przypadku szczepionek. Nawet jednak w przypadku leków wyzwania logistyczne i związane z regulacjami dotyczącymi leków pozostają wyzwaniem.

- Myślę, że prawdą jest, że to nie nastąpi szybko i będzie się wiązało z ryzykownymi dla nas inwestycjami – mówił Reutersowi o pracach nad lekiem szef działu medycznego Gilead Sciences Merdad Parsey.

Czytaj także: W Wuhan brakuje łóżek w szpitalach. Partia przeprasza

Zdaniem Parseya, w przypadku leki można liczyć jednak na krótsze i mniejsze testy kliniczne niż w przypadku szczepionki. Wyzwaniem jest znalezienie efektywnej terapii i zapewnienia odpowiedniej skali produkcji. Koncern Gilead w przypadku koronawirusa testuje swój preparat remdesivir, który wcześniej zawiódł nadzieje na bycie lekiem na Ebolę. Co nie oznacza, że nie może być skuteczny w tym przypadku.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie potwierdziła rewelacji medialnych o znalezieniu skutecznego leku przez naukowców z Uniwersytetu Zheijang w Chinach, ani o tym, że naukowcy w Wielkiej Brytanii są bliscy przełomu w poszukiwaniu szczepionki.

- Nie są znane żadne skuteczne terapie przeciwko 2019-nCoV – skomentował rewelacje rzecznik WHO Tarik Jasarevic.

Autopromocja
RADAR.RP.PL

Przemysł obronny, kontrakty, przetargi, analizy, komentarze

CZYTAJ WIĘCEJ

Nad szczepionkami pracują różne koncerny zaprzęgające do pracy najnowocześniejsze technologie, także takie, które umożliwiają prace bez próbki wirusa. Do prac wystarczy sam kod genetyczny, na podstawie którego można prowadzić badania.

Koncern Novavax uprzedza jednak, że nawet przy krótkiej ścieżce (firma potrafi skierować szczepionkę od wynalezienia do testów klinicznych w 90 dni) minie dużo czasu, nim szczepionka będzie naprawdę masowo dostępna. Problemem są zarówno kwestie związane z umasowieniem produkcji i dystrybucji, jak i upewnienie się, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna zarazem.

Niektórzy naukowcy sądzą nawet, że epidemia wygaśnie, nim uda się stworzyć skuteczną szczepionkę.

Prace nad terapiami i zabezpieczeniami przed koronawirusem są kosztowne. Koszty inwestycji w szczepionki szacuje się co najmniej na 800 ml dolarów. Przedstawiciele firm pracujących nad nimi twierdzą też, że mało prawdopodobne, by przyniosło to zysk nawet tej firmie, której uda się opracować skuteczną szczepionkę.

Wirus, jak na razie przyczynił się do śmierci 500 osób i na razie nie wydaje się, by miały przestać pojawiać się nowe przypadki zakażeń. Z Chin dochodzą codziennie informacje o wykrywaniu tysięcy nowych przypadków. Pojedyncze przypadki stwierdzono także w 27 innych państwach świata.