Polska zwróci się do Komisji Europejskiej o zatwierdzenie planowanej pomocy publicznej na budowę elektrowni jądrowej - powiedział minister do spraw infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

„W dzisiejszych czasach niemożliwe jest zbudowanie elektrowni jądrowej bez wsparcia ze strony państwa" - powiedział Piotr Naimski.

Podczas niedawnego szczytu Trójmorza podpisano umową międzyrządową o współpracy między rządami Polski i USA w celu rozwoju PPEJ.

Zarówno Polska, jak i USA mają 18 miesięcy na sporządzenie wspólnego raportu. To on będzie podstawą dla polskiego rządu, która pomoże w ostatecznym wyborze partnera do realizacji budowy elektrowni atomowej.

Równolegle duże amerykańskie firmy sektora cywilnej energetyki jądrowej mają już prowadzić prace przygotowawcze i projektowe dotyczące budowy elektrowni jądrowych w naszym kraju. W tym też czasie oba rządy i amerykańskie instytucje finansowe mają opracować różne opcje finansowania projektu.

Prawdopodobnie Polska zapłaci 18 mld dolarów za technologię nuklearną amerykańskich firm - informuje Reuters. Jednak według Piotra Naimskiego plan finansowania elektrowni nie jest częścią umowy z USA a jego elementy wciąż są negocjowane. W budowę elektrowni mają być zaangażowane także polskie firmy, co ma obniżyć część kosztów tego projektu.

Polska chce zbudować swoją pierwszą elektrownię jądrową o mocy 6-7 gigawatów do 2033 roku.