Reklama
Rozwiń

Polski trotyl rządzi na zbrojeniowych rynkach

Wybuchowy trinitrotoluen z bydgoskiego Nitro-Chemu, elektronika z PIT-Radwaru i broń maszynowa z zakładów w Tarnowie ratowały w zeszłym roku słaby eksport PGZ.

Aktualizacja: 08.12.2020 08:33 Publikacja: 07.12.2020 21:00

Zakłady Tarnów zarabiają na razie na eksporcie klasycznej broni. Czas precyzyjnych zestawów Pilica d

Zakłady Tarnów zarabiają na razie na eksporcie klasycznej broni. Czas precyzyjnych zestawów Pilica dopiero nadejdzie

Foto: materiały prasowe

W zeszłym roku wartość zagranicznej sprzedaży najważniejszych państwowych fabryk broni skupionych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej znów spadła poniżej oczekiwań. Sięgnęła z trudem 553 mln zł.

Ten wyjątkowo mizerny poziom eksportu polskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego martwi Zbigniewa Gryglasa, wiceministra aktywów państwowych, który w listopadzie przejął w MAP nadzór nad zbrojeniówką. W rozmowie z Łukaszem Prusem z Zespołu Badań i Analiz Militarnych wiceminister zapowiedział stanowcze działania, które pozwolą eksport polskiej broni wyciągnąć z wieloletniej zapaści. W rządzie z poparciem premiera miałby powstać specjalny zespół ekspercki, który wskaże drogę do skuteczniejszej niż dotąd promocji rodzimego uzbrojenia oferowanego za granicą. Wiceminister Gryglas nie ma wątpliwości: o znaczący wzrost specjalnego eksportu warto zabiegać, bo to może być istotne źródło pozyskiwania środków na modernizację przemysłu obronnego. – Kluczowe są jednak zamówienia MON, bo nikt za granicą nie kupi od nas uzbrojenia, które nie znalazło uznania na rynku macierzystym – przypomina wiceminister.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Biznes
Trump wysyła listy i grozi BRICS, polskie firmy liderami AI, paraliż w Rosji
Biznes
Benefit Systems na rynku wellbeing: przepis na skalowalny sukces
Biznes
Spotify zirytował turecki rząd. Playlisty obrażają żonę Erdogana
Biznes
Napięcia UE–Chiny. Rozmowa Trumpa i Zełenskiego i szczyt BRICS w Rio
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina