Szczepionka BioNTech/Pfizera w wyższej temperaturze

Amerykański urząd ds. żywności i leków FDA zatwierdził magazynowanie i transport przez 2 tygodnie szczepionki opracowanej przez BioNTech i Pfizera w zwyklej temperaturze lodówkowej zamiast dotychczas w superzamrażarkach

Publikacja: 27.02.2021 13:26

Szczepionka BioNTech/Pfizera w wyższej temperaturze

Foto: AFP

Obie firmy zwróciły się w ubiegłym tygodniu do FDA o złagodzenie wymogów przetrzymywania ich szczepionki w bardzo niskiej temperaturze i umożliwienie trzymania jej w aptecznych lodówkach.

-- Alternatywna temperatura transportu i magazynowania zmniejszy ciężar zapewnienia w ośrodkach szczepień sprzętu do magazynowania w bardzo niskich temperaturach, powinna przyczynić się do dostarczania szczepionki do większej liczby miejsc — powiedział Peter Marks, dyrektor ośrodka oceny biologicznej i badań FDA — pisze Reuter.

W grudniu FDA zezwolił na podawanie tej szczepionki i trzymanie jej w temperaturze od minus 60 do minus 80 stopni Celsjusza., co wymagało specjalnych kontenerów do jej przewozu i superchłodni do magazynowania.

Realna duża skuteczność szczepionki

Pierwsze opracowanie na świecie na podstawie realnych warunków oceniające szczepionkę BioNTech i Pfizera dowodzi, że jest bardzo skuteczna w zapobieganiu zarażeniu się koronawirusem.

Dotychczas większość danych na ten temat pochodziła z testów klinicznych w kontrolowanych warunkach, budząc niepewność co do wyników uzyskanych w realnych warunkach, wobec trudnych do przewidzenia odmian wirusa. Opracowanie izraelskiego Instytutu Badawczego Clalit wykazało, że dwie dawki tej szczepionki zmniejszają objawy wirusa o 94 proc. we wszystkich kategoriach wiekowych, a ostrą postać choroby niemal o tyle samo. Badanie dotyczące 1,2 mln ludzi wykazało też, że jedna dawka chroni skutecznie przez 2 tygodnie w 57 procentach przed objawami infekcji — wynika z danych opublikowanych w „New England Journal of Medecine".

Wyniki opracowania Instytutu Clalit są bliskie wynikom testów klinicznych z 2020 r., które wykazywały skuteczność dwóch dawek w 95 procentach. Opracowanie stwierdza, że szczepionka tych firm jest skuteczna wobec brytyjskiego wariantu wirusa, ale badacze nie potrafili podać konkretnego poziomu tej skuteczności. Nic też nie wiadomo, jak będzie zwalczać wariant południowoafrykański

Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Biznes
Ogromna inwestycja Microsoftu w Europie. Koncern składa obietnicę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne