Na 10 stycznia w centrali Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zaplanowano uroczystość podpisania umowy ze spółką SNC Lavalin Services. Ma ona przygotować projekt terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu. Tego samego dnia zarząd kończy kadencję, a zbierająca się dziś rada nadzorcza spółki może zdecydować o ogłoszeniu konkursu na prezesa i jego zastępców. Zmiana zarządu w PGNiG jest przesądzona od czasu ostatnich wyborów parlamentarnych. Można się spodziewać, że za kilka tygodni PGNiG będzie mieć nowe władze. I to one będą musiały kontynuować współpracę ze spółką SNC Lavalin Services, nawet gdyby tego nie chciały.

Umowa ma wartość 26 mln zł. Nie wiadomo, dlaczego właśnie teraz się ją podpisuje, bo szefowie PGNiG nie chcieli wczoraj komentować całej sprawy. Rzeczniczka firmy Joanna Zakrzewska wyjaśniła tylko, że umowa z projektantem „jest niczym innym jak sfinalizowaniem przetargu". A kolejne jego etapy odbywały się zgodnie z harmonogramem. – Żeby procedura została zakończona, należy podpisać umowę – dodała. Zdaniem rzeczniczki termin podpisania umowy nie jest związany z końcem kadencji władz PGNiG. Umowę podpisuje bowiem zarząd spółki Polskie LNG, który został powołany w kwietniu 2007 roku. Spółka ta jednak należy do grupy PGNiG, a odpowiada za nią jeden z wiceprezesów zarządu – Tadeusz Zwierzyński.

SNC Lavalin pokonała w przetargu Tractabel Engineering, a w oficjalnym komunikacie PGNiG argumentował, że zdecydowały „dwa kryteria oceny: cena i termin". SNC Lavalin ma nie tylko zaprojektować terminal LNG w Świnoujściu (czyli m.in. instalacje rozładunku i regazyfikacji), ale także zdobyć pozwolenia na budowę. Wszystko to powinna zrobić do końca września.

Dzięki inwestycji na Wybrzeżu Polska będzie mogła importować gaz spoza Rosji, od której dostaw jest uzależniona. Tym samym projekt portu gazowego stał się kluczową inwestycją służącą dywersyfikacji dostaw surowców, a ta była jednym z celów poprzedniego rządu.

Z harmonogramu przygotowanego w PGNiG wynika, że pierwsze statki z gazem skroplonym dotrą do Świnoujścia w 2011 roku. Na początek będą to dostawy 2,5 mld m sześc. gazu rocznie.