Nie we wszystkich regionach i krajach tempo inwestowania w technologie i sprzęt komputerowy osłabnie. Informatyka „pójdzie na wschód i południe” – stwierdzili analitycy Gartnera, przewidując większy wzrost rynku IT poza Ameryką Północną, Europą Zachodnią i Japonią. Nadal na te trzy rynki przypada dwie trzecie światowego rynku informatycznego. Wydatki w innych regionach przekroczyły już bilion dolarów.
Według IDC wydatki w krajach rozwijających się będą w tym roku nawet o 16 proc. wyższe niż w 2007 r. Dlatego wielkie firmy informatyczne będą rozwijać ofertę i zwiększać inwestycje na rynkach takich krajów, jak Brazylia, Rosja, Indie i Chiny. Do grupy krajów, które mają budzić szczególne zainteresowanie potentatów globalnej informatyki, należeć mają także Meksyk, Polska i Turcja.
W ocenie IDC Polska wciąż znajduje się w gronie najszybciej rozwijających się rynków IT. W ubiegłym roku powiększył się on (licząc w dolarach) o 22 proc. Na komputery, programy i usługi wydane zostało w Polsce 8 mld dolarów. W ciągu najbliższych pięciu lat te wydatki mają rosnąć średnio o 12,8 proc. rocznie.
W ocenie analityków jeszcze przez dwa – trzy lata polskie firmy i konsumenci najwięcej wydawać będą na komputery. – W następnych latach zaczną dominować wydatki na usługi informatyczne i oprogramowanie – przewiduje Arun Chandramohan, starszy analityk IDC. Według polskiego oddziału IDC w 2012 roku firmy i instytucje w Polsce wydadzą na informatykę 14,6 mld dolarów. Równocześnie rosnący rynek i emigracja nasilą problemy kadrowe firm IT.
Zarówno w Polsce, jak i na innych rynkach szansą dla dużych firm IT ma być sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Mają one coraz więcej inwestować w nowe technologie wspierające zarządzanie i pozwalające rozwijać biznes w Internecie.