Jak dowiedziała się „Rz” w źródłach zbliżonych do resortu, nazwisko górniczego ministra na Śląsku na pewno padnie.

Mariusz Kozłowski z biura prasowego Ministerstwa Gospodarki potwierdził zaś w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że wicepremier spotka się z przedstawicielami spółek węglowych (Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego i Jastrzębskiej Spółki Węglowej).

21 mln ton tyle węgla kamiennego wydobyto w I kw. 2008 r. – o 3 mln ton mniej niż w I kw. 2007 r.

– Pytanie o ministra to najważniejsze pytanie, które padnie na spotkaniu ze związkowcami – zapowiada Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. – Cała Warszawa wie już podobno, że ma to być Jan Bogolubow (były zastępca dyrektora Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki – red.), ale gdy z nim rozmawiałem, roześmiał się i powiedział, że chętnie, ale na razie nie dostał takiej propozycji – dodał Czerkawski.

Na giełdzie nazwisk, obok Bogolubowa, pojawiają się także m.in. Mirosław Kugiel (nowo wybrany prezes Kompanii), Maksymilian Klank (były szef KW, teraz szef Euracoalu), Leszek Jarno (były prezes JSW) czy Zygmunt Łukaszczyk (wojewoda śląski).

Jednak nie tylko nazwisko górniczego wiceministra będzie tematem piątkowych rozmów. – Chcemy się dowiedzieć czegoś więcej na temat planu pracy górników w weekendy, o którym ostatnio wspomniał wicepremier, oraz o tym, na jakim etapie są przygotowania do prywatyzacji – mówi Czerkawski.

Szefowie spółek węglowych natomiast będą się tłumaczyć ze spadającego wydobycia węgla (w pierwszym kwartale polskie kopalnie wydobyły 21 mln ton surowca, czyli o blisko 3 mln ton mniej niż w analogicznym okresie 2007 r., zaś niezłe wyniki finansowe osiągnęły głównie dzięki podwyżkom cen węgla – średnio o blisko 20 proc. w tym roku).

– Chcemy przedstawić wicepremierowi aktualną sytuację w branży i pokazać, że jest coraz więcej problemów m.in. geologicznych, bo górnictwo schodzi coraz niżej, a także porozmawiać o możliwej pracy kopalń w weekendy, by zwiększyć efektywność pracy sprzętu i kopalń – przyznaje Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

Natomiast szefostwo Kompanii Węglowej spróbuje się m.in. dowiedzieć, kiedy odbędzie się walne zgromadzenie, które mogłoby zatwierdzić zarząd siódmej kadencji wybrany 25 kwietnia. Dodatkowo w KW padnie też pytanie o zgodę na sprzedaż Gibson Group kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Dokumenty trafiły do resortu gospodarki 12 maja, a bez zgody ministra (oraz resortu skarbu, który także je analizuje) transakcja za 250 mln zł nie może zostać sfinalizowana. Tymczasem zgodnie z warunkami przetargu czasu na jej zakończenie zostało niewiele – do 30 czerwca.

Z kolei Katowicki Holding Węglowy najprawdopodobniej przedstawi Pawlakowi stan przygotowań do prywatyzacji (w przyszłym tygodniu wybierze doradcę finansowego).