Sprawiedliwy handel (ang. fairtrade) to system, który monitoruje produkty na każdym etapie ich przetwarzania. Produkty oznaczone czarno-niebiesko-żółtym znakiem Fairtrade są droższe od innych, ale z reguły odznaczają się lepszą jakością.
Koalicja Sprawiedliwego Handlu, która promuje Fairtrade w Polsce, zwraca uwagę na problem sprawiedliwej zapłaty dla producentów z krajów Trzeciego Świata.
- Sprawiedliwy handel może odegrać bardzo dużą rolę w rozwoju najbiedniejszych krajów świata - uważa Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, która jest członkiem Koalicji Sprawiedliwego Handlu.
Dzięki Fairtrade producenci w krajach Trzeciego Świata otrzymują stabilną cenę, która pokrywa koszty produkcji, oraz premię, która jest wypłacana jako dodatek do ustalonej ceny. Organizacje producentów decydują, na co przeznaczyć pieniądze z premii. Z reguły inwestują je w edukację, ochronę zdrowia, a także w usprawnienie produkcji.
Aby uzyskać certyfikat Fairtrade, producenci muszą zapewnić robotnikom dobre warunki pracy oraz nie przeszkadzać w działalności związków zawodowych. Nie wolno im również zatrudniać dzieci i nadużywać pestycydów.