Na realizację zamówienia szykuje się firma Tagor z grupy Kopex. Zamawiający? Światowy gigant wydobywczy – BHP Billiton.
– Inwestor przygotowuje przetarg na dostawę kompleksu ścianowego z bardzo dużym wyprzedzeniem – relacjonuje przebieg niedawnych rozmów w RPA Marek Mika, dyrektor ds. marketingu i rozwoju rynkowego Kopeksu. - Oczywiście zaproszenie do wzięcia udziału w przetargu ogranicza on wyłącznie do firm, które uznaje za kompetentne w kwestii zaoferowania bezpiecznego i efektywnego sprzętu, spełniającego określone wymagania techniczne. W kopalni, w której sprzęt miałby pracować, znajduje się złoże węgla o grubości 8 metrów, stąd potrzebna jest tak wysoka obudowa. Naszą grupę poproszono także o zaoferowanie własnego kombajnu i systemu przenośników zgrzebłowych. Do potencjalnych dostawców zostali zakwalifikowani również pozostali wielcy w tym biznesie, czyli Joy i Bucyrus – tłumaczy.
7-metrową obudowę mogą wyprodukować tylko najwięksi producenci w branży (Kopex jest teraz uznawany za trzecią co do wielkości firmę w tym sektorze). Stojaki musiałyby osiągnąć bowiem średnicę 500 mm, a waga jednej sekcji sięgałaby około 70 ton (w polskiej kopalni jedna sekcja to ok. 20 ton).
– To giganty. Jeszcze niedawno tyle ważył kombajn ścianowy. Teraz kombajn do 7-metrowej ściany musiałby przekroczyć wagę 160 ton – zaznacza Mika. Jeśli Kopex wprowadzi 7-metrowe obudowy ścianowe, oznaczać to będzie nie tylko zwiększenie oferty rynkowej polskiej grupy, ale i przełamanie kolejnej bariery technologicznej w światowym górnictwie.
W RPA, gdzie funkcjonuje należąca do grupy Kopeksu niemiecka firma Genwest-Hansen (produkuje tam m. in. transformatory dla górnictwa), polski dostawca prowadzi także rozmowy z jedną z największych spółek węglowych na świecie na temat współpracy w dziedzinie budowy i projektowania kopalń. Prezes Kopeksu Marian Kostempski nie wykluczył, że negocjacje zakończą się podpisaniem umów na dostawy sprzętu ścianowego, ale także i specjalistycznych usług górniczych. Śląska firma wchodzi też do Australii. Na tamtym rynku grupa ma szansę być pierwszą w historii branży, która wykona zintegrowany system monitoringu pracy kompleksu ścianowego. Zintegrowaną ścianę wydobywczą polski dostawca zainstaluje w kopalni Carborough Downs w Queensland.