Sąd podzielając stanowisko Jastrzębskiej Spółki Węglowej uznał roszczenia pracowników o przywrócenie za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Przyznał jedynie odszkodowania w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia za pracę.
Wcześniej Sąd Okręgowy w Katowicach nie przywrócił do pracy trzech uczestników strajku, w tym dwóch przewodniczących związków zawodowych. Oddalone zostały również ich wszelkie roszczenia finansowe. Wyrok jest prawomocny. Łącznie w ośmiu 8 procesach toczących się przed sądami pracy dwie osoby zostały przywrócone do pracy, zaś w sześciu wypadkach sądy potwierdziły słuszność decyzji spółki o zasadności rozwiązania umów o pracę ze sprawcami naruszeń prawa.
– Informujemy także, że w stosunku do jednego z przywódców strajku spółka wniosła skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego – poinformowała Agnieszka Barzycka z JSW. Obecnie toczą się także cztery postępowania karne: o kierowanie i udział w nielegalnym strajku, dotyczące zarzutów zniszczenia budynku dyrekcji, dotyczące zarzutów sprowadzenia powszechnego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia w związku z odmową uruchomienia podczas strajku zagrożonej pożarem ściany, dotyczące nakłaniania do składania fałszywych zeznań.
– Zaoczny wyrok w sprawie cywilnej przeciwko organizatorom strajku o odszkodowanie za zniszczenie budynku dyrekcji zapadł 29 kwietnia 2009 r. Pozwani wnieśli sprzeciw. Obecnie strony oczekują na wyznaczenie terminu rozprawy przez Sąd Rejonowy w Żorach – poinformowała Barzycka.