W związku z tym 20 maja odbyło się spotkanie dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach, dyrektora Centrum Wydobywczego Północ i kopalni Bobrek – Centrum oraz zakładu górniczego Piekary z przedstawicielami Urzędu Miejskiego Piekary Śląskie – podał Wyższy Urząd Górniczy
Podczas spotkania przedstawiono przyczyny występujących wstrząsów. W północno-wschodniej części Bytomia prowadzona jest eksploatacja pokładu 620, w rejonie zaszłości eksploatacyjnych i intensywnej tektoniki uskokowej związanej z Uskokiem Radzionkowskim. Eksploatacja ta generuje wstrząsy wysokoenergetyczne odczuwalne przez mieszkańców Piekar Śląskich. Podczas spotkania podkreślono, że wstrząsy te powodują niewielkie przyspieszenia na terenie miasta. W związku z czym nie stanowią one zagrożenia dla obiektów budowlanych. Poinformowano także, że prowadzona eksploatacja może w dalszym ciągu powodować zjawiska sejsmiczne, odczuwalne przez mieszkańców. W trakcie spotkania omówiono podejmowane działania profilaktyczne, mające na celu bezpieczne prowadzenie robót górniczych oraz bezpieczeństwo powszechne. Piotr Wojtacha, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach poinformował o wydanych decyzjach po ostatnich wstrząsach i obowiązujących procedurach (każdorazowo) po wystąpieniu wstrząsu wysokoenergetycznego.
Postanowiono, że o zaistnieniu wstrząsu wysoko energetycznego na obszarze górniczym kopalni Bobrek-Centrum bezzwłocznie powiadamiany będzie Urząd Miasta Piekary Śląskie, pomimo faktu, że obszar górniczy kopalni znajduje się poza granicami miasta. Przedstawiciele Urzędu Miasta podkreślili, że przekazane informacje są dla nich istotne, ponieważ zaniepokojeni mieszkańcy, po wystąpieniu wysokoenergetycznych wstrząsów, zwracają się do nich z interwencjami.