- To dla nas wszystkich bardzo ważna sprawa, która stanęła na podkomisji górniczej. Prowadzi ją poseł Jan Rzymełka, wiceprzewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Zobaczymy, czy uda się uchwalić zmiany i w jakim kierunku one pójdą - powiedział nettg.pl Bernard Błaszczyk, podsekretarz stanu w resorcie środowiska.

Według niego potrzebny jest kompromis między gminami i górnictwem. – Wiadomo, że eksploatacja górnicza prowadzi do szkód górniczych, które wpływają ujemnie na środowisko naturalne i tego typu negatywne zjawiska muszą być ograniczane. Ważny jest także interes gmin, które upominają się o swoje opłaty eksploatacyjne. Są różne pomysły na to, by doprowadzić do zgody między gminami i zakładami górniczymi - powiedział Błaszczyk.

Kością niezgodny na linii kopalnie - samorządy jest m.in. tzw. podatek od wyrobisk. Gminy chcą bowiem opodatkowania urządzeń znajdujących się pod ziemią, natomiast kopalnie przypominają, że oprócz klasycznych podatków (w tym także od nieruchomości) płacą jeszcze m.in. za szkody górnicze czy za każdą wydobytą tonę węgla (opłata eksploatacyjna). Sprawę tego sporu jednak najpewniej rozstrzygnie Trybunał Konstytucyjny, gdzie wniosek został złożony już ponad dwa lata temu.