KHW analizuje BHP swoich kopalń

Katowicki Holding Węglowy przygotował raport z ubiegłorocznej katastrofy, której rocznica przypada w sobotę. W kopalni wujek na ruchu Śląsk w wyniku wybuchu metanu zginęło 20 górników

Publikacja: 15.09.2010 14:01

„W następstwie sumy zaniedbań, z których żadne same w sobie nie wydawało się krytyczne, w kopalni „Wujek” ruch „Śląsk” w Rudzie Śląskiej na głębokości 1050 m pod ziemią, 18 września 2009 r. o godz. 10.13 doszło do katastrofy, w której zginęło 20 osób , a 36 odniosło obrażenia” - czytamy w komunikacie KHW.

Niezależnie od prób określenia na ile które z zaniedbań przyczyniło się do zajścia zdarzenia, ustalania osób odpowiedzialnych, podstawowym działaniem stało się szukanie rozwiązań, określenie procedur, które zminimalizują prawdopodobieństwo podobnego nieszczęścia oraz podwyższą skuteczność postępowania.

We wszystkich kopalniach KHW SA przeprowadzono szczegółowe kontrole robót górniczych w zakresie prawidłowości przewietrzania oraz zwalczania zagrożenia metanowego, w tym zwłaszcza zgodności prowadzonych robót z ustaleniami projektów technicznych oraz prawidłowości wyposażenia, rozmieszczenia i sprawności działania urządzeń monitorujących skład atmosfery kopalnianej. Przeprowadzone zostały szczegółowe analizy prac prowadzonych w rejonach zagrożonych metanem.

Przeszkolono załogę w zakresie znajomości i obsługi urządzeń metanometrii automatycznej, systemów metanowo-pożarowych, metanomierzy indywidualnych oraz zasad działania systemu monitorowania parametrów atmosfery. Szkoleniami objęto wszystkie osoby dozoru tj. około 1700 osób.

Wprowadzane są dodatkowe systemy (optyczne i głosowe) ostrzegania załogi o stanie zagrożeń – w tym metanowego. Działają już w kop. „Wujek”, Ruch „Śląsk” w ścianie 4 (pokład 409); w kop. „Mysłowice-Wesoła” (pochylnia 122, pokład 510) obecnie trwają przygotowania do zabudowy systemu ostrzegawczego w rejonie ściany 505, pokład 501D w kop. „Mysłowice-Wesoła” - informuje KHW.

W kopalniach KHW w rejonach ścian stosowane są systemy gazometrii automatycznej o działaniu ciągłym. Czujniki metanometryczne ww. systemów kontrolują zawartość metanu w prądzie powietrza dopływającego i wypływającego ze ściany, rejestrują stężenie oraz powodują wyłączenie spod napięcia urządzeń elektrycznych w ścianie oraz w wyrobiskach przyścianowych w przypadku przekroczenia dopuszczalnych stężeń metanu. Dla uruchomienia pomiarów ciśnienia bezwzględnego i różnicy ciśnień podjęto działania mające na celu rozbudowę eksploatowanych systemów gazometrycznych. Dla poprawy bezpieczeństwa w zakresie zagrożenia metanowego w niektórych ścianach wydobywczych zmieniano progi pracy metanomierzy (zaostrzano rygory) oraz zastosowano dodatkowe czujniki.

Od grudnia 2009 rozpoczęto testowanie bielizny o właściwościach trudnopalnych. W pierwszym rzucie kupiono 100 kompletów tej bielizny, kończą się przygotowania do przetargu. Łącznie przewidywany jest zakup ok. 1000 kompletów. Czas przedłużył się z uwagi na przyjętą zasadę przeprowadzenia testu wszystkich proponowanych rodzajów bielizny.

400 pracowników kopalń wzięło udział w szkoleniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy osobom, które zostały poparzone oraz zachowania się w sytuacji, w której dochodzi do oddziaływania wysokich temperatur na organizm ludzki (zorganizowane wspólnie Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śl, i Centralnym Instytutem Ochrony Pracy).

Podjęto działania w zakresie poprawy dbałości o maszyny i urządzenia czyli tzw. kultury technicznej. Holding ingormuje, że cyklicznie przeprowadzane są dodatkowe szkolenia dotyczące odpowiedzialności za użytkowanie maszyn i urządzeń przez bezpośrednich użytkowników.

Zwiększono częstotliwość przeprowadzanych instruktaży na stanowiskach pracy, w celu wyrobienia właściwych nawyków i zwiększenia świadomości technicznej użytkowników maszyn i urządzeń. Młodzi pracowników w ramach adaptacji zawodowej, w szczególności pracownicy ruchu elektrycznego oraz obsługi maszyn i urządzeń uczestniczą w szkoleniach obejmujących tematykę dotyczącą kultury technicznej wśród użytkowników maszyn i urządzeń. Na etapie procedury przetargowej, w wymaganiach ofertowych lub Specyfikacjach Istotnych Warunków Zamówienia wprowadzono zapisy dotyczące obowiązku przeprowadzania szkoleń przez producentów. Szkolenia te prowadzone są bezpośrednio w firmach w trakcie montażu urządzeń oraz w zakładzie górniczym w trakcie zabudowy urządzeń na stanowiskach pracy i przygotowania ich do ruchu.

Od stycznia 2010 r. przeprowadzono weryfikację systemu wydawania uprawnień dla pracowników służb elektrycznych. Wprowadzono obowiązek odnawiania uprawnień przez weryfikację wiedzy i umiejętności przeprowadzanej co 5 lat. Jak informuje Wojciech Jaros z działu komunikacji KHW spółka ma kolejne plany poprawy bezpieczeństwa w kopalniach. Są to m.in. uruchomienie sytemu automatycznej identyfikacji i rejestracji pracowników w rejonach o podwyższonym stopniu zagrożenia.

Wolę współpracy w przedmiotowym zakresie zgłosiły firmy takie jak IBM oraz Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, wyposażenie przodowych i elektromonterów zatrudnionych w warunkach najwyższego zagrożenia w indywidualny sprzęt do ciągłego pomiaru gazów kopalnianych, kontynuacja wyposażania wyrobisk górniczych w systemy łączności bezprzewodowej, co jest szczególnie ważne na drogach prowadzonego transportu a w przypadkach wystąpienia zagrożeń pozwoli na skuteczne powiadamianie osób zagrożonych.

Dodatkowo, jak informuje KHW, planowane jest kontynuowanie szkoleń dla pracowników z zakresu psychologii pracy. Celem szkoleń jest uświadomienie pracownikom jaki wpływ może mieć brak mieć zwykły brak uwagi, niedokładne spostrzeganie na powstawanie błędów w pracy oraz jak tym zjawiskom przeciwdziałać, kontynuowanie szkoleń z zakresu znajomości obsługi metanometrii automatycznej, systemów metanowo-pożarowych oraz metanomierzy indywidualnych dla osób dozoru, metaniarzy i elektromonterów, a także zwiększenie ilości szkoleń praktycznych na stanowiskach pracy (przy maszynach i urządzeniach elektrycznych) prowadzonych przez specjalistów z firm będących producentami maszyn i urządzeń oraz szkoleń bezpośrednio w firmach wykonujących remonty.

Jak wynika ze statystyk Wyższego Urzędu Górniczego powodem 70 proc. wypadków, zdarzeń nieszczęśliwych jest czynnik ludzki – błąd, brak wyobraźni, lekceważenie zagrożeń, rutyna w działaniu. Dlatego bardzo istotne są przedsięwzięcia promujące kulturę pracy, nakłaniające pracowników do postępowania nastawionego na ochronę życia i zdrowia swojego oraz współpracowników.

Biznes
Sankcje na Rosję uzgodnione. Kolejne setki miliardów dla USA
Biznes
W branży drzewnej ubywa drewna, przybywa długów. Oto główny powód
Biznes
InPost Rafała Brzoski nastawił celownik. Będą kolejne akwizycje?
Biznes
Polska firma chce dostarczać e-doręczenia w całej Europie. Zawarła ważny sojusz