To już ósma edycja sondażu, przeprowadzona przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. 8. edycję badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” przeprowadzono od 1 do 15 października na próbie 2431 firm korzystających z usług Krajowego Rejestru Długów.
Miernikiem nastrojów co do przepływu pieniędzy pomiędzy firmami jest Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP). Z ostatniego badania wynika, że wzrósł on trzeci kwartał z rzędu, o 1,6 punktu, i osiągnął najwyższy poziom (86,2 pkt.) od początku realizacji badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, tj. od stycznia 2009 r.
– Tak znaczący wzrost poziomu Indeksu to bardzo pozytywny sygnał, dający podstawy do oczekiwania, że wzrost gospodarczy nie będzie hamowany przez problemy z należnościami – przewiduje Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.
[srodtytul]Coraz mniej przeterminowanych należności[/srodtytul]
Do wzrostu wartości INP najbardziej przyczynił się duży spadek wysokości przeciętnego odsetka należności przeterminowanych w portfelu należności przedsiębiorstw. Obecnie obserwowany poziom 23,9 proc. jest najniższy w całej historii badania. Na tę zmianę najbardziej wpłynęło zmniejszenie się grupy przedsiębiorstw deklarujących, że niespłacone w terminie należności stanowią ponad połowę ogółu ich należności.