- Analizujemy to, ale jest za wcześnie, aby coś przesądzać – powiedział Dudziński. Dodał, że dla PGNiG ciekawa jest część zajmująca się obrotem.
Oprócz spółki obrotu energią, która należy obecnie do Vattenfall, PGNiG mógłby być też zainteresowany spółką Vattenfall Heat, produkującą prąd i ciepło w skojarzeniu, a jeśli by ją kupił, byłby zainteresowany nabyciem dystrybutora ciepła – SPEC – od miasta Warszawa.
Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall po przyjęciu nowej strategii chce sprzedać aktywa posiadane w Polsce w ciągu 2-3 lat, ponieważ grupa skupi się na kluczowych rynkach: Szwecji, Niemczech oraz Holandii.
W Polsce Vattenfall posiada m.in. dystrybutora energii - Vattenfall Distribution Poland (dawne GZE), zespół elektrociepłowni - Vattenfall Heat Poland (dawne Elektrociepłownie Warszawskie), Vattenfall Energy Trading (spółka zajmująca się obrotem), Farmę Wiatrową Zagórze o mocy 30 MW i 18,67 proc. akcji spółki Enea.
Całkowity udział Vattenfall w polskim rynku energii wynosi 7 proc., w tym: 7. pozycja na rynku produkcji energii elektrycznej (2,4 proc. udziału w rynku), 6. pozycja na rynku sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej (10 proc. udział w rynku) i 1. pozycja na rynku produkcji ciepła (24 proc. udział w rynku).