Miliard Exxonu w Morze Czarne

Rosjanie i Amerykanie podpisali dziś w Davos porozumienie o wspólnym wydobyciu ropy i gazu z Morza Czarnego

Publikacja: 27.01.2011 12:35

Rafineria Tuapse

Rafineria Tuapse

Foto: Rosneft

Zgodnie z umową koncerny utworzą spółkę joint venture, która zainwestuje w wiercenia i wydobycie ropy i gazu z należącej do Rosji tzw. niecki Tuapse. Jak podaje Interfaks, jest to liczący 11 tys. km[sup]2[/sup] fragment wybrzeża na terenie Krasnojarskiego Kraju.

Udziały Rosniefti w spółce wyniosą ok. 66 proc. a Exxon — ok. 33 proc. Prezes rosyjskiego koncernu, Eduard Chudajnatow, zapowiedział, że Exxon chce zainwestować w złoże niecki Tuapse ok. miliarda dolarów.

Atutem regionu jest port w Tuapse, który należy do pierwszej piątki rosyjskich portów (obok Noworosyjska, St. Petersburga, Murmańska i Nachodki) pod względem wielkości przeładunków.

Roczny obrót towarowy sięga 20 mln ton, z czego 14,5 mln t przypada na produkty naftowe. Pod tym względem Tuapse jest liderem w Rosji. W mieście działa rafineria i portowy terminal paliwowy.

Oba koncerny pracują już wspólnie na szelfie pacyficznym przy dalekowschodniej wyspie Sachalin. Zasoby ze złoża Sachalin-1 szacowane są na 307 mln ton ropy i 485 mld m[sup]3[/sup] gazu. Licencję na wydobycie ma spółka, w której po 30 proc. akcji należy do Exxon Neftegas (należy do ExxonMobil) oraz japońskiego Sodesco. Po 20 proc. mają rosyjski Rosnieft i ONGC z Indii.

W październiku rosyjska Izba Obrachunkowa wnioskowała o odsunięcie Exxon od projektu. Jej audytor dopatrzył się ponad dwukrotnego zawyżenia nakładów na projekt Sachalin-1 przez jego operatora Exxon Neftegas.

Amerykanie obliczyli, że nakłady wyniosą nie 42,8 mld dol., jak pierwotnie zakładano, ale 95,3 mld dol. I takiego zaangażowania finansowego domagali się od Rosji.

I wygrali, bo Kreml nie zdecydował się na odsunięcie koncernu i podważenie wyliczeń. Tym samym Sachalin-1 stał się najdroższym z surowcowych projektów w Rosji.

Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Firmy przedkładają zyski nad klimat
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Biznes
Biznes nie chce naprawiać klimatu. Korporacje nie zamierzają za to płacić
Biznes
Samochody spalinowe już zaczynają drożeć przez nowe limity emisji spalin
Biznes
Nowatorskie firmy znad Wisły rozpychają się za granicą
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego